Zamknij X

Sięgnijcie po dotacje - Andrzej Adamczyk apeluje do samorządowców

2019-09-13 09:47:06, Maciej Kowalczyk

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk gościł wczoraj na Kujawach i Pomorzu, także we Włocławku, gdzie wręczył symboliczne vouchery na dofinansowanie projektów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Na wcześniejszej konferencji prasowej, wraz z wiceminister infrastruktury i rozwoju Anną Gembicką, zachęcał samorządowców do korzystania z rządowych środków, zwłaszcza na dofinansowanie połączeń komunikacyjnych.

Nie tak dawno premier Mateusz Morawiecki zatwierdził kolejną transzę inwestycji dofinansowywanych w ramach FDS. Łącznie rządowym wsparciem objęto 3220 dróg w całym kraju. W kujawsko-pomorskim jest to 177 inwestycji drogowych prowadzonych przez gminy i 45 powiatowych. Ich łączna wartość to blisko 230 milionów złotych.

Takie inwestycje są potrzebne mieszkańcom, takie inwestycje pomagają, zapewniają bezpieczne podróżowanie, komfortowe i to co często powtarzam za ministrem Kwiecińskim – Rozwój jest tam, gdzie da się dojechać. Tutaj w kujawsko-pomorskim my to bardzo dobrze widzimy, na przykładach takich miejscowości jak chociażby Brześć Kujawski, który dzięki autostradzie może się cieszyć naprawdę bardzo dynamicznym rozwojem gospodarczym - mówiła Anna Gembicka.

To jest przedsięwzięcie, które zmienia rzeczywistość w naszym kraju (…) On jest dla każdego. Dla mnie, dla każdego z Państwa jest dobrodziejstwem, bo wielu z nas każdego dnia korzysta z dróg gminnych, dróg powiatowych, często nie wyjeżdżamy na drogi krajowe – dodawał minister Adamczyk podkreślając, że w ramach programu z budżetu do samorządów przekazano 6 mld złotych.

Jak zapewniał, działania wspierające rozwój infrastruktury komunikacyjnej będą kontynuowane. Chodzi tu nie tylko o FDS, ale także i inne programy skierowane do samorządów, takie jak program mostowy, czy też inwestycje w kolej, gdzie modernizacje obejmują zarówno szlaki, jak i dworce, co wydaje się szczególnie istotne z punktu widzenia pasażera, zwłaszcza we Włocławku. Anna Gembicka podkreśliła, że obecnie PKP czeka na zakończenie prac projektowych nad nowym włocławskim dworcem i jego wizualizację.

Prace budowlane (...) planowane są na połowę lipca przyszłego roku. Natomiast samo oddanie dworca do użytku planowane jest na czerwiec 2022 roku – wiceminister odpierała też pojawiające się zarzuty, że wokół budowy dworca „nic się nie dzieje” - To nie prawda. Prace są cały czas prowadzone. Przede wszystkim musi być dobrze przygotowany projekt, bo to jest taka inwestycja, która wymaga i bezpiecznego przygotowania i dostosowania do potrzeb pasażerów (…) Chcemy, żeby były to dworce na miarę XXI wieku.

Andrzej Adamczyk zapewniał ponadto:

Już nigdy (…) nie dojdzie do likwidacji linii kolejowej. Do likwidacji szlaku kolejowego. Może tam nie być użytkowanych torów, ale nie można zlikwidować fizycznie tego szlaku kolejowego, tej linii kolejowej i przeznaczyć tego terenu na inne cele.

Celem, jaki stawia przed sobą rząd, jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Jak stwierdził Andrzej Adamczyk, blisko 14 milionów Polaków mieszka na obszarach, które można uznać za dotknięte tym wykluczeniem. Chodzi o te spośród miejscowości na mapie komunikacyjnej, z których nie można wyjechać, ani dostać się do nich, komunikacją publiczną o określonych porach dnia, czy w weekendy i święta. Narzędziem ku temu, mają być także dopłaty do funkcjonowania linii autobusowych. Program, który ruszył przed miesiącem wciąż się rozwija:

Zwracam się do samorządowców: wójtów, burmistrzów, starostów i marszałka województwa, aby składali wnioski do funduszu, do wojewodów, celem pozyskania środków na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Środki finansowe są. Program już ruszył. 2 sierpnia ogłosiliśmy nabór wniosków na ten rok (...) Nie wszystkie samorządy były jeszcze przygotowane, nie wszystkie były gotowe, żeby składać te wnioski, ale dziś możemy powiedzieć, że od 1 września funkcjonuje już około1400 linii autobusowych. Ten program działa. Ten Program się sprawdza – mówił minister Adamczyk

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz