Zielone światło dla OZE. Radni poparli budowę ekologicznej elektrociepłowni [WIDEO]

2019-08-06 15:44:01, Maciej Kowalczyk

Choć list intencyjny dotyczący wybudowania we Włocławku ekologicznej elektrociepłowni przez firmę TergoPower został podpisany 25 lipca, to właśnie ten temat zdominował dzisiejszą sesję Rady Miasta. Radni dali „zielone światło” dla inwestycji skandynawskiej firmy. Nie obyło się jednak bez kontrowersji.

Przypomnijmy, że planowana inwestycja ma wspomóc włocławski MPEC w dostosowaniu się do wytycznych Unii Europejskiej. Dzięki niej firma zaoszczędzi na kosztach modernizacji instalacji odpylania dla kotłów opalanych miałem węgla kamiennego,– nowa inwestycja miałaby bowiem je zastąpić. Gdyby miejska spółka zdecydowała się na tą modernizację, jej koszt wyniósłby około 10 milionów złotych. Kolejne 7,5 miliona oszczędności to kwota przeznaczana rokrocznie na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Elektrociepłownia o mocy energetycznej 50 MW i cieplnej 40 MW byłaby traktowana jako Odnawialne Źródło Energii, a to dzięki wykorzystyanemu w niej paliwu – słomie. Dzięki temu, że słoma jest paliwem odnawialnym, instalacja będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Skąd więc wątpliwości?

To, że takie się pojawią było wiadome już od tygodnia. Po podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy miastem, Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i TergoPower podniosły się głosy, ze może być to pierwszy krok do prywatyzacji MPEC. Te i inne wątpliwości podnosili na dzisiejszej sesji radni Prawa i Sprawiedliwości. Radni opozycji pytali między innymi o oddziaływanie inwestycji na środowisko. Pojawiły się też wątpliwości, czy transport materiałów energetycznych do elektrociepłowni nie utrudni życia mieszkańcom i kierowcom.

Marcin Śmiech z TergoPower odpowiadał na pytania radnych przekonując, że inwestycja jest całkowicie bezpieczna, podkreślał także, że nie ma i nie było planów dotyczących sprywatyzowania spółki MPEC. Podobnie prezydent Marek Wojtkowski przekonywał, że podobne rozmowy nigdy się nie toczyły a inwestycja jest zarówno dla miasta i jego mieszkańców (ograniczenie zanieczyszczenia powietrza) jak i MPEC.

Więcej w materiale wideo.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz