Wczoraj odbyła się narada roczna Państwowej Straży Pożarnej

2019-02-27 12:47:15, Maciej Kowalczyk

"2018 rok był rekordowy jeżeli chodzi o wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych – dodatkowe 30 mln złotych, z czego 17 mln złotych to środki rządowe. Takiego wsparcia OSP jeszcze nie miało. Kolejne 30 mln złotych otrzymała dodatkowo Państwowa Straż Pożarna w regionie” – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumowując działalność straży pożarnej w województwie.

Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się roczna narada Państwowej Straży Pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim. To czas, aby podsumować miniony rok i zaplanować działania na rok 2019. W spotkaniu pod przewodnictwem Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży pożarnej w Toruniu nadbryg. Janusza Halaka uczestniczyli przedstawiciele komendantów powiatowych i miejskich PSP, instytucji innych służb z województwa kujawsko-pomorskiego, które na co dzień współpracują PSP i reprezentanci Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas konferencji prasowej poprzedzającej naradę zwracał szczególna uwagę na rekordowe w minionym roku dodatkowe wsparcie dla jednostek OSP i PSP w regionie.

Dziękuję oczywiście Komendantowi Wojewódzkiemu, ale przede wszystkim stronie rządowej - Panu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, że w ten sposób podszedł do tego tematu. Do województwa kujawsko-pomorskiego trafiły 54 nowe wozy strażackie. Po raz pierwszy od 10 lat zwiększyła się o ponad 3 tys. liczba etatów dla strażaków. To przede wszystkim ratownicy wyspecjalizowani w ochronie ekologiczno-chemicznej. Myślę że to bardzo ważna informacja i pewien sukces – mówił - To dobrze, że ta służba jest tak bardzo wzmacniana bo to oznacza dla nas po prostu bezpieczeństwo – dodał przedstawiciel rządu w terenie.

W 2018 r. najmniej zarabiający strażacy otrzymali podwyżki. W tym roku, od 1 stycznia funkcjonariusze PSP otrzymali średnio 655 zł podwyżki na etat. Generał Janusz Halak ocenił 2018 rok jako dobry dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

W 2018 r. wykonaliśmy 28,5 tys. interwencji. To mniej w porównaniu do 2017 roku o ponad 9%. W minionym roku mieliśmy dużo więcej pożarów. Są one uzależnione przede wszystkim od pogody. Ubiegły rok był suchy dlatego pożarów było około 40% więcej, czyli 7,5 tys. i ponad 19 tys. tak zwanych miejscowych zagrożeń – podkreślał - Ten rok był taki dobry dlatego, że otrzymaliśmy olbrzymie wsparcie finansowe, jakiego do tej pory jeszcze nie było. Do OSP i PSP trafiły łącznie 54 nowoczesne samochody, 10 łodzi ratowniczych i mnóstwo sprzętu dodatkowego. Przede wszystkim za to chciałbym podziękować panu wojewodzie jako przedstawicielowi rządu w województwie. Dziękuje mu również jako wojewodzie, jako osobie, która zawsze jest z nami na pierwszej linii frontu, tam gdzie dzieje się coś poważnego– dodał generał Janusz Halak.

Komendant Wojewódzki przypomniał w tym miejscu pożar składowiska odpadów niebezpiecznych we Wszedniu, wypadek autobusu w Konstantynowie i inne sytuacje, w których wojewoda Mikołaj Bogdanowicz był na miejscu i koordynował działania służb.

W ponad połowie wszystkich interwencji straży pożarnej w 2018 r. uczestniczyli druhowie z OSP.

Bez wsparcia ochotników ten system nie mogłyby tak sprawnie funkcjonować jak teraz, za co bardzo im dziękuję – mówił Halak.

W regionie funkcjonuje 848 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z czego 209 to jednostki, które są sprzężone razem z PSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Są bardzo dobrze wyposażone i przygotowane do tego, żeby wspólnie lub samodzielnie prowadzić akcje ratownicze na terenie całego województwa. Dziś, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i generał Janusz Halak wyróżnili dwadzieścia zastępów OSP, które najczęściej brały udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w minionym roku. Wyróżnione zostały jednostki z Solca Kujawskiego, Więcborka, Kruszwicy, Koronowa, Dobrcza, Papowa Toruńskiego Kcyni, Strzelna, Skępego, Gniewkowa, Radzynia Chełmińskiego, Nowego, Czernikowa, Barcina i Pakości, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Kawęczyna, Białych Błot, Gronowa, Lubicza i Chełmna, które działają poza Systemem.

video: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

(Inf. prasowa Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz