Mundurowi szkolili się we Włocławku

2019-02-04 13:36:43, Maciej Kowalczyk

W miniony weekend hala sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Chopina wypełniła się przedstawicielami służb mundurowych z całego kraju. Międzynarodowe Szkolenie Służb Mundurowych zgromadziło m. in. funkcjonariuszy Straży Miejskiej, Służby Więziennej i ochrony.

Organizatorami wydarzenia był Polski Związek Instruktorów Służb Mundurowych oraz Straż Miejska we Włocławku. Dwudniowe szkolenie obejmowało program z zakresu technik interwencyjnych i pomocy przedmedycznej.

Krzysztof Urbański, instruktor PZISM i jednocześnie organizator szkolenia, funkcjonariusz włocławskiej Straży Miejskiej, wyjaśnia, że to już piąte spotkanie szkoleniowe we Włocławku, w tym drugie z „bazowego programu interwencyjnego”:

W szkoleniach biorą udział funkcjonariusze różnych służb mundurowych. Służba Więzienna, Policja, Straż Miejska, Straż Gminna, służby ochrony, Żandarmeria Wojskowa – precyzuje Krzysztof Urbański – Mamy 8 instruktorów, mamy ponad 70 uczestników.

Na zajęciach szczególny nacisk położony jest na współpracę, działanie zespołowe:

Odchodzimy od tego, że to siła decydowała (…) bardziej zgranie, komunikacja z partnerem. Najbardziej kluczowe jest współdziałanie – tłumaczy Zbigniew Karalus, instruktor PZISM - Dlatego postawiliśmy nie na bardzo indywidualne szkolenie, tylko na zespoły dwuosobowe.

To nie dziwi, bo właśnie dwuosobowe zespoły są podstawą funkcjonowania dla większości służb. Pary ćwiczyły nie tylko, jak radzić sobie z agresywnym przeciwnikiem, ale także jak interweniować przy biernym oporze, ochraniać inną osobę, czy też transportować zatrzymanych. Kolejnym segmentem szkolenia były też kwestie związane z „paramedyką”, a więc pierwszą pomocą w przypadku, gdy poszkodowany został partner, czy osoba postronna. Ponadto, nacisk jest też położony na zagwarantowanie bezpieczeństwa „obiektowi interwencji”, jak i członkom zespołu:

Szkolimy ich w zakresie działań przedmedycznych (…) uczestnicy dowiedzą się na temat (…) ran postrzałowych, użycia stazy taktycznej i działania (…) gdy partner, lub sam interweniujący doznał jakiegoś urazu – wyjaśnia Krzysztof Zamanek, odpowiedzialny za tę część szkolenia.

Jak funkcjonariusze przygotowują się do podejmowania interwencji? Zobaczycie w naszym materiale wideo i galerii.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz