Zamknij X

Patrol ekologiczny w akcji

2019-01-16 10:55:41, Maciej Kowalczyk

Włocławscy strażnicy miejscy na wojnie z wypalaniem odpadów w piecach.Jedna z ostatnio przeprowadzonych akcji Patrolu Ekologicznego Straży Miejskiej we Włocławku zakończyła się wręczeniem mandatu.

To tylko jedna z akcji podejmowanych przez patrol ekologiczny Straży Miejskiej. Tym razem mandatem ukarano jednego z mieszkańców kamienicy, który palił w piecu drewnem nasączonym farbą i lakierem.

Strażnicy miejscy na bieżąco przypominają i uczulają, jak bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia przynosi wypalanie odpadów. Spalanie różnego rodzaju substancji niebędących paliwami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym powoduje, że znacznie pogarsza się jakość powietrza, niewątpliwie ma to szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Dlatego należy mieć świadomość, iż domowy piec to nie spalarnia śmieci, a to czym się w nim pali nie może być prywatną sprawą właściciela. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko wyrazem braku rozsądku, ale, jak podkreślają strażnicy jest to również wykroczenie.

Należy wyróżnić dwa podstawowe akty prawa: ustawę z 14 grudnia 2012 r. o odpadach i ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, na podstawie których strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego. Ponadto według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności - przypomina Straż Miejska

Gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, sprawa może być przekazana do dalszej realizacji przez policję. warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka tygodni temu we Włocławku pojawiło się mobilne laboratorium pozwalające na analizę czystości powietrza w mieście. To narzędzie pozwala strażnikom na skuteczną lokalizację instalacji, w których spalane są odpady.

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6:00 do 22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, przez całą dobę.

(Na podst. inf. prasowej UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz