Rok 2018 w regionie

2018-12-28 12:53:18, Maciej Kowalczyk

Projekty społeczne oraz duże inwestycje. Przedsięwzięcia realizowane z myślą o młodych i starszych mieszkańcach województwa. Ważne programy rozwojowe oraz mnóstwo inicjatyw skierowanych bezpośrednio do mieszkańców. Urząd Marszałkowski podsumowuje rok 2018 w województwie kujawsko-pomorskim.

Rok 2018 minął nam pod znakiem realizacji ważnych społecznie projektów, które wychodzą naprzeciw problemom i oczekiwaniom różnych grup mieszkańców – lokalnych społeczności, seniorów, chorych i ich rodzin, młodych rodziców, młodzieży i osób zagrożonych wykluczeniem. Kontynuujemy rozbudowę i modernizację wojewódzkich lecznic, przygotowujemy kolejne inwestycje w jednostkach kultury i poszerzamy naszą ofertę dla przedsiębiorców. W szczególny sposób obchodziliśmy też rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi marszałek Piotr Całbecki.

100 lat Niepodległej. Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. W ramach obchodów wyróżnienia od samorządowych władz województwa otrzymało 89 osób urodzonych w okresie odradzania się Polski. Odbyła się też akcja zbierania podpisów pod specjalną jubileuszową deklaracją mieszkańców z okazji jubileuszu.

Inwestycje w służbie zdrowia. Największą z nich jest finiszująca w tym roku budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, warta 560 milionów złotych. W 2018 roku zakończyła się warta ponad 200 milionów złotych rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, a w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oddano do użytku supernowoczesny blok żywieniowy. W marszałkowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Popiełuszki we Włocławku kończy się kapitalny remont modernizacyjno-adaptacyjny trzech pawilonów lecznicy, będący elementem kompleksowej modernizacja i rozbudowy placówki.

Region przyjazny seniorom. Domy dziennego pobytu, kluby seniora, centra usług środowiskowych, gospodarstwa opiekuńcze na wsi, wsparcie psychogeriatryczne, szczepienia przeciw zakażeniom pneumokokowym, środki dla organizacji pozarządowych na realizację projektów adresowanych do osób starszych, a także dedykowany osobom starszym marszałkowski pilotażowy program opiekuńczy – w minionych roku realizowano wiele przedsięwzięć w tym ważnym segmencie wojewódzkiej marszałkowskiej polityki społecznej. W ramach pilotażu funkcjonują m. in. tzw. bransoletki życia oraz system dziennej opieki domowej i wolontariat opiekuńczy, a także informacja senioralna z portalem informacyjnym.

RPO 2014-2020 na pełnych obrotach. Około 300 konkursów, ponad 3 tysiące złożonych wniosków oraz prawie 1,5 tysiąca zawartych umów o dofinansowanie projektów na ponad połowę dostępnej puli – to aktualny stan realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wiele projektów – inwestycyjnych i społecznych - jest na etapie realizacji.

Drogi w budowie. Trwa przebudowa odcinków dróg wojewódzkich o łącznej długości ponad 100 kilometrów. Ekipy drogowców spotkamy między innymi na trasach Żnin-granica województwa, Brześć-Kowal, Lipno-granica województwa, Stolno-Wąbrzeźno, Tuchola–Świecie oraz Kowalewo-Golub-Dobrzyń. Dzięki tym inwestycjom powstają też bezpieczne drogi rowerowe. W 2019 roku ruszy nowe połączenie promowe na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego. W przygotowaniu są kolejne zadania. Wsparcie z RPO trafia też na inwestycje na drogach gminnych i powiatowych.

Stypendia edukacyjne dla najlepszych. Samorząd województwa realizuje obecnie trzy programy stypendialne - dla uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, języków obcych i przedsiębiorczości, dla uczniów szkół zawodowych oraz dla humanistów. Najlepsi otrzymują nawet 500 złotych miesięcznie. W roku szkolnym 2018/2019 ze wsparcia skorzysta blisko dwa tysiące młodych mieszkańców regionu.

Pomoc dla młodych rodziców. Rodziny z regionu mogą otrzymać nawet 800 złotych miesięcznie w postaci voucherów na pokrycie kosztów opieki na małymi dziećmi w żłobku lub wynagrodzenie niani. Ze wsparcia skorzystało do tej pory 1,7 tysiąca rodzin, wkrótce pomoc otrzyma kolejne 1,5 tysiąca młodych rodziców.

Szkolenia językowe i komputerowe. Rozpoczęły się współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego certyfikowane szkolenia komputerowe dla dorosłych, wkrótce rozpoczną się także adresowane do podobnej grupy osób kursy z zakresu języka angielskiego, francuskiego lub niemieckiego. Zapraszamy do zapisów.

 

 

 

Kameralne domy dziecka. W całym regionie powstają „czternastki”, czyli kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 32 tego typu instytucji.

Małe obiekty sportowe. Ruszył marszałkowski program rozwoju małej infrastruktury sportowej. Dofinansowanie trafiło na budowę i rozbudowę 42 obiektów - boisk, siłowni zewnętrznych, urządzeń do ćwiczeń street workout oraz innych ogólnodostępnych stref aktywności dla mieszkańców.

(Inf pras. Urząd Marszałkowski w Toruniu)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz