Zamknij [X]

Marek Wojtkowski zapowiada powstanie Energii Włocławka

2018-10-12 08:49:52, Maciej Kowalczyk

Energia, wiedza, rozrywka to trzy hasła przewodnie obiektu, który ma powstać przy ul. Płockiej. Energia Włocławka ma łączyć funkcję edukacyjną z rozrywką i miejscem aktywności. Nowe Rodzinne Centrum Wiedzy i Rozrywki ma wymykać się jednoznacznej definicji i być miejscem wyjątkowym w skali kraju. Jego powstanie zapowiada Marek Wojtkowski. Koszt - do 40 milionów. Termin - 2023 rok.

Teren położony pomiędzy obiektami Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i ulicą Teligi liczy sobie 8 tysięcy metrów kwadratowych. Dziś jest niezagospodarowany i zarośnięty. Według koncepcji zaprezentowanej przez ratusz za kilka lat zmieni się nie do poznania. Operatorem obiektu ma zostać MPEC, dla którego będzie to okazja do intensyfikacji działalności związanej z edukacją ekologiczną.

Miejsce, w którym ma powstać obiekt wybrano nieprzypadkowo, choć na pierwszy rzut oka powstanie centrum w dzielnicy przemysłowej jest dziwnym pomysłem. RCWiR Energia Włocławka ma jednak odwoływać się do tradycji przemysłowych miasta. Na jej terenie znajdziemy ekspozycje dotyczące tych spośród włocławskich zakładów przemysłowych, z jakimi na przestrzeni ostatnich dwóch wieków było kojarzone miasto. Wystawy mają traktować o produkcji włocławskiego fajansu, "Ameryce", czyli Fabryce Celulozy i wreszcie fabryce drutu założonej w 1895 roku.

Oprócz tej muzealno-wystawienniczej funkcji obiektu, według zamierzeń ratusza ważna będzie też ekologia. Przestrzeń Zielona Energia ma w założeniu pozwolić zrozumieć zwiedzającym w jaki sposób powstaje energia cieplna dostarczana przez MPEC. Odwiedzający, będą mogli prześledzić na ścieżce edukacyjnej drogę od wyjazdu węgla z kopalni, po dostarczenie ciepła do węzła w budynku. Oprócz tego osoby goszczące w centrum będą mogły dowiedzieć się o tym, czym jest smog i jak skutecznie z nim walczyć. W planach znajduje się też ekspozycja ukazująca ekologiczne, w pełni odnawialne źródła energii. Co ciekawe, w projekcie inwestycji mowa jest też o cenowych rabatach dla tych spośród zwiedzających RCWiR, którzy zdecydują się na dotarcie tam komunikacją publiczną, lub rowerem.

RCWiR Energia Włocławka będzie także centrum rekreacyjnym i rozrywkowym. Na działce powstanie wodny plac zabaw, boisko do freestyle i piłki noznej, wreszcie - sala multimedialna dla fanów gier komputerowych i escape room. Ofertę uzupełniać będzie także ściana wspinaczkowa.

Jak przekonywał wczoraj prezydent Marek Wojtkowski, lokalizacja, którą wybrano pod budowę obiektu jest dobra również z uwag na doskonałe skomunikowanie. W pobliżu znajduje się przystanek MPK, na ulicy Płockiej powstała nie tak dawno ścieżka rowerowa, a dojazd jest także mozliwy przez dwie drogi krajowe przebiegające nieopodal.

Ważna jest także obecność Wisły. Dzięki budowie, jak przekonuje ratusz, powstanie "przyczółek" do przedłużenia bulwarów wiślanych w stronę włocławskiej tamy. Jest to więc też element wpisujący się w rewitalizację Śródmieścia miasta, choć sam obiekt położony będzie poza granicami centrum miasta. Jego położenie w obrębie dzielnicy Kazimierza Wielkiego, to ostatni czynnik, który wpłynął na lokalizację przy Płockiej:

Spotykając się z mieszkańcami od momentu, kiedy objąłem funkcję prezydenta, zawsze słyszałem, że osiedle Kazimierza Wielkiego było w inwestycjach pomijane.Dlatego też chcemy, w tej części przemysłowej ulokować ten ważny dla mieszkańców Włocławka projekt - prezydent Marek Wojtkowski dodaje, że ta inwestycja to przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Kiedy ruszy RCWiR? Planowany termin zakończenia inwestycji to rok 2023. Zanim powstanie Centrum, na jego temat wypowiedzą się mieszkańcy Włocławka, którzy zadecydują o tym, co ostatecznie znajdzie się w ramach planowanej inwestycji. Inwestycji modułowej. Oznacza to, że Energia Włocławka będzie mogła powstawać w sześciu odrębnych etapach. dzięki temu ratusz chce ograniczyć obciążenie budżetu miasta. Koszt powstania obiektu nie powinien przekroczyć 40 milionów złotych, a duża część budżetu inwestycji miałaby pochodzić ze żródeł zewnętrznych.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz