Namaluj Uśmiech - ruszy III edycja projektu

2018-09-27 16:23:39, Maciej Kowalczyk

Tym razem w ramach programu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wytypuje kilkanaście środowisk, do których zawitają wolontariusze - uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku.

Ta trzecia edycja akcji skierowanej do potrzebujących Włocławian będzie inna od poprzednich. Tym razem włocławski MOPR wybierze spośród swoich podopiecznych kilkanaście środowisk. Tych, których członkowie na co dzień borykają się ze swoimi niepełnosprawnościami, czy też, po prostu nie są w stanie wyremontować swoich mieszkań z uwagi na podeszły wiek.

To do nich adresowana jest akcja zainicjowana przez... "Garbaty Włocławek". Członkowie tej sekcji włocławskiego Automobilklubu wpadli na pomysł zorganizowania jej w czasie przygotowań do X edycji zlotu zabytkowych Volkswagenów.

Jak co roku chcieliśmy zorganizować jakąś akcję charytatywną, ponieważ wcześniej pomagaliśmy, czy instytucjom, czy osobom. Był to między innymi dom dziecka, Warsztat Terapii Zajęciowej - tłumaczą członkowie sekcji.

Przy okazji narady, nad celem tegorocznej akcji, przypomniano edycję "Namaluj Uśmiech" z roku 2015, kiedy uczniowie "Budowlanki" również pomagali w malowaniu mieszkań. Postanowili więc powtórzyć tę akcję w tym roku, apelując do zlotowiczów o dostarczenie potrzebnych farb. Motocykliści z Automobilklubu postanowili także włączyć się do akcji zbierając potrzebne malarskie akcesoria, takie jak pędzle i wałki. Odźwięk był znakomity.

Na koniec, kiedy wszystko to podliczyliśmy, okazało się, że mamy materiał na kilkanaście mieszkań. (...) Cieszymy się, że my jako sekcja, jako "Garbaty Włocławek" mogliśmy w jakiś sposób dołożyć cegiełkę i pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Teraz czas na uczniów ZSB i CKZiU, którzy w ramach wolontariatu przeprowadzać będą remonty mieszkań:

Będą wybierani najlepsi - mówi dyrektor ZSB Jan Stasiowski - Młodzież, przy pomocy również pracowników MOPR (...) będzie starała się te miejsca odrestaurować, odnowić, tym najbardziej potrzebującym, czy najstarszym.

W jaki sposób MOPR prowadzić będzie selekcję mieszkań? Jak tłumaczy dyrektor Ośrodka Piotr Grudziński, wytypowano 15 środowisk, których czonkowie nie są w stanie poradzić sobie w codziennym funkcjonowaniu:

To będą środowiska w których występuje niepelnosprawność, w których nie ma rodziny, która mogłaby pomóc.

To ich mieszkania zmienią się za sprawą młodych wolontariuszy. Jak podkreśla prezydent Marek Wojtkowski akcja ma nie tylko aspekt materialny. Chodzi też o jej aspekt społeczny i wychowawczy:

 Będą w tej akcji uczestniczyć i nauczyciele jak i przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i to jest niezwykle cenne, bo wykonuje się rzecz niezwykle pożyteczną, a przy okazji też oddaje się serce, czyli wartość nadrzędną.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z konferencji poświęconej projektowi, jaka wczoraj odbyła się w ZSB.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz