Zamknij X

Leśne przedszkole i "Poetka z Arabii" - w poniedziałek w Akademii Dokumentalnej

2018-09-21 08:00:53, Maciej Kowalczyk

24. września, w Akademii Dokumentalnej czekają na was dwa filmy - o godz. 18:00 – „Dzieciństwo" i o godz. 19:40 – „Poetka z Arabii".

W filmie „Dzieciństwo" zobaczymy norweskie leśne przedszkole Aurora, prowadzone według zasad pedagogiki Rudolfa Steinera, tzw. przedszkole waldorfskie. Leśne przedszkola oferują bardzo ciekawy sposób edukowania dzieci. Do dyspozycji dzieci jest wydzielony kawałek lasu. Kadrę stanowią wykwalifikowani pedagodzy będący specjalistami od wspierania rozwojowego dzieci, którzy podążając za nimi, uczą je wszystkiego na temat otoczenia. W zasięgu maluchów są strome zbocza, głęboka woda, wiatr, deszcz i mróz, a wszystko to podlega ich samodzielnej eksploracji. Leśne przedszkola zyskują coraz większą popularność nie tylko w krajach skandynawskich. W czasach, kiedy miejskie społeczeństwa tracą kontakt z przyrodą, leśne przedszkola są doskonałą możliwością wychowywania dzieci w otoczeniu natury. Kilkulatki uczą się, jak radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, jak obcować ze zwierzętami oraz opanowują do perfekcji współpracę w grupie. Przebywają na powietrzu, także w trakcie skandynawskich zim, dzięki czemu cieszą się fantastyczną odpornością i są zahartowane. Zdrowe, wysportowane, pozbawione tabletów, czy komputerów - takie właśnie są leśne dzieci. 

W filmie „Dzieciństwo" zobaczymy, z perspektywy dziecka, zmianę pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami a także niezliczone niuanse codziennego życia, jakie pojawiają się na styku świata w przedszkolu i poza nim. Dzieci wymyślają pełne fantazji zabawy, wykorzystując wszystko, co ma do zaoferowania las, oraz wchodzą w relacje z innymi i z otaczającą naturą. Dorośli pojawiają się w tym świecie marginalnie, a ich rola polega na dyskretnym towarzyszeniu, a nie przewodzeniu. Dzieciństwo jawi się tu, jako czas uruchamiania wyobraźni, gier i poczucia bezpieczeństwa. Ten pozbawiony komentarza obserwacyjny i afirmujący życie film prowokuje do zastanowienia się, czego tak naprawdę potrzebują dzieci i na czym powinna polegać ich wczesna edukacja i praca towarzyszących im wychowawców.

Drugim proponowanym filmem jest „Poetka z Arabii". Na przykładzie historii Hissy Hilal poznajemy los kobiet w Arabii Saudyjskiej, w której nadal obowiązuje wiele restrykcyjnych praw i zakazów dotyczących kobiet. Dopiero w 2015 roku przyznano kobietom czynne i bierne prawo wyborcze. Gdy chcą wyrobić dokumenty czy podpisać umowę, muszą prosić męża o jego zgodę, a samochód mogą prowadzić dopiero od ubiegłego roku. W pracy i w restauracjach mają wydzielone sale, a ogólnie przyjęty strój to czarna abaja wraz z nikabem zasłaniająca całe ciało poza oczami, którą w obecności mężczyzn można zdjąć tylko w specjalnie określonych sytuacjach, jak pobyt w szpitalu.
Hissy Hilal, miłośniczka poezji, aby wziąć udział w popularnym w świecie arabskim talent show „Million's Poet", musiała uzyskać pozwolenie małżonka. Jej udział w poetyckim konkursie spotkał się ze sporym zdziwieniem. W swojej poezji Hilal krytykuje bowiem patriarchat i islamski fundamentalizm. Pomimo kontrowersyjnego charakteru wierszy udało jej się jednak dostać do ścisłego finału programu. Jak sama mówi, pokazała, że w arabskim świecie sztuki jest miejsce również dla kobiet. Film
opowiada jak zdobyła wiedzę i odwagę, aby zaryzykować swoje życie i wkroczyć na „wielką" scenę.

Wstęp na obydwa filmy jest bezpłatny. DKF Ósemka zaprasza do Multikina w imieniu swoim i Fundacji ANWIL dla Włocławka – Sponsora Projektu Akademia Dokumentalna we Włocławku.

(inf. prasowa Akademii Dokumentalnej)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz