Zamknij [X]

"Pozwólmy nauczać dzieciom" w Akademii Dokumentalnej

2018-10-05 16:46:50, Maciej Kowalczyk


kiedy 2018-10-08 | 19:00 gdzie Multikino

DKF Ósemka i Fundacja ANWIL dla Włocławka zapraszają na kolejny seans filmowy Akademii Dokumentalnej. W poniedziałek, 8.października o godz. 19:00, pokażemy film „Pozwólmy nauczać dzieciom", nakręcony przez Alexandre'a Mourota, ojca dziecka, które uczęszcza do najstarszej montessoriańskiej placówki we Francji.

Maria Montessori, wybitna włoska lekarka i pedagożka, twórczyni własnej metody edukacyjnej twierdziła, że: „Edukacja nie jest czymś, co robi nauczyciel, jest to naturalny proces rozwijający się spontanicznie w istocie ludzkiej. Nie jest nabywany przez słuchanie słów, ale dzięki doświadczeniom nabywanym przez dziecko w otoczeniu". Jej zdaniem nikt nie może rosnąć za dziecko, które jest własnym budowniczym i nikt nie ma prawa odebrać dziecku tej funkcji.

Alexandre Mourot przez rok towarzyszy grupie przedszkolnej, obserwując dzieci w czasie codziennej pracy, aktywności i wzajemnych interakcji. Dzięki temu zobaczymy otoczenie, w którym przebywają dzieci, jak również, oparty na zabawie i doświadczaniu świata, sposób ich edukacji. Dzieci poruszają się swobodnie, pracują samodzielnie lub w małych grupach, a placówka zapewnia im środowisko, które spełnia ich potrzeby rozwojowe, i w którym mogą budować i rozwijać solidne podstawy do tworzenia własnej autonomii i poczucia wartości. Poznamy codzienne rytuały placówki, spotkania z dziećmi, ich swobodne działanie, odkrywając jak z czasem, dzięki zaufaniu i zrozumieniu ich potrzeb, zyskują niezależność, pobudzają koncentrację, pewność siebie, samodyscyplinę, społeczną otwartość i entuzjazm do nauki.
Choć większość współczesnych rodziców ma "jakąś" wiedzę na temat założeń pedagogiki Montessori, jedynie nieliczni mają okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda nauka w oparciu o jej zasady. W filmie "Pozwólmy nauczać dzieciom" będzie można to zobaczyć. Poznamy również wyzwania, jakie tego typu edukacja stawia nauczycielom. W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd archiwa prezentujące idee edukacji Montessori i jej wartości, jak również sposób działania tego typu pedagogiki. Mamy także szansę poznać niedawne badania naukowe z zakresu neurobiologii i psychologii potwierdzające sens tego typu działań. Wstęp na film jest bezpłatny.

Akademia Dokumentalna we Włocławku jest sfinansowana z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz