"Film o niczym", a jednak warto obejrzeć

2018-07-26 08:21:01, Maciej Kowalczyk


kiedy 2018-07-30 | 18:00 gdzie Multikino

DKF Ósemka zaprasza na kolejne spotkanie filmowe Akademii Dokumentalnej w ramach projektu finansowanego ze środków Fundacji ANWIL dla Włocławka. W poniedziałek, 30. lipca w Multikinie dwa seanse. O godz. 18: 00 będzie można obejrzeć „Film o niczym” w reżyserii Borisa Mitica a o 19:30 - „Czerwoną duszę” Jessiki Gorter.

„Film o niczym” to seria krótkich, głównie statycznych ujęć nakręconych przez 62 operatorów (m.in. Vitalija Mansky’ego i Michaela Glawoggera) w 70 krajach, na których widać lub czuć tytułowe Nic. Nic, tkwiące w pustce przestrzeni, konkretnych obiektach, przypadkowych urywkach życia, nadchodzącej śmierci, międzyludzkich relacjach, polityce, wojnie i zabawie. Nic, biorące w nawias dosłowność i realność, a stawiające wykrzyknik przy absurdzie i niejednoznaczności. Nic, mówiące z off-u ustami Iggy’ego Popa wierszowane teksty reżysera filmu Miticia (inspirowane „Pochwałą głupoty” Erazma z Rotterdamu). Celem filmu jest sprawienie, by każdy widz doświadczył tego pozytywnego potencjału Niczego na swój indywidualny sposób, poprzez czystą kinową przyjemność.

Dokument pt. „Czerwona dusza” w reżyserii Jessiki Groter pokazuje, jak radziecka przeszłość żyje w dzisiejszych pokoleniach ludzi i jak odcisnęła swoje piętno na historii Rosji.

Czy Stalin był wielkim przywódcą, który uczynił z Rosji supermocarstwo, czy raczej bezwzględnym dyktatorem, odpowiedzialnym za śmierć milionów niewinnych ludzi? Dlaczego tak wielu Rosjan broni dziś Stalina, uznając go za wielkiego bohatera? I robi to w kraju, w którym niemal żadna rodzina nie uniknęła głodu, strachu i przemocy spowodowanych stalinowskim terrorem, a nikt nigdy nie został skazany za zbrodnie popełnione w jego reżimie.

50 lat po śmierci Józefa Stalina Rosjanie są nadal głęboko podzieleni w sprawie oceny bolesnej przeszłości. Film prześwietla dzisiejszą rosyjską psychikę i pokazuje świat pełen sprzeczności. W mozaice intymnych portretów zwykli Rosjanie, zarówno ci młodzi, jak i starzy otwarcie opowiadają o traumach zakorzenionych w brutalnej historii swego kraju.

Wstęp na filmy Akademii jest bezpłatny. Seanse Akademii odbywają się w Multikinie. Zapraszamy.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz