Zamknij X

"Planty 7/9" i " Wielebny W." w Akademii Dokumentalnej

2018-09-07 15:24:30, Maciej Kowalczyk

DKF Ósemka i Fundacja ANWIL dla Włocławka zapraszają do Multikina na seanse Akademii Dokumentalnej. W poniedziałek, 10.września, w ramach Akademii będzie można obejrzeć dwa filmy dokumentalne.

O godzinie 18: 00, pokażemy polsko-amerykański film pt.: "Przy Planty 7/9", w reżyserii Michał Jaskulskiego i Lawrence'a Loewingera. Źródłem historii opowiedzianej w filmie pt.: „Przy Planty 7/9" jest pogrom kielecki. Świadkowie opowiadają o tym, co zdarzyło się na ich oczach 4 lipca, rok po drugiej wojnie światowej. Milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. 

Bohaterem filmu jest Bogdan Białek - polski katolik, z wykształcenia psycholog, urodzony w Białymstoku, dziś mieszkający w Kielcach. Od upadku komunizmu, Białek pchany potrzebą przywrócenia zapamiętanych z dzieciństwa relacji między Polakami a Żydami, zabiera Kielce w podróż, która kompletnie je odmieni. Zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku.
Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

O godz.19: 40 będzie można obejrzeć francusko-szwajcarską produkcję w reżyserii Barbeta Schroedera „Wielebny W." Film jest obrazem religijnego napięcia między muzułmanami a wyznawcami buddyzmu przedstawionym z perspektywy mnicha Ashina Wirathu – lidera ruchu anty-muzułmańskiego w Maynmar.

Buddyzm u podstaw opiera się na niestosowaniu przemocy. Chwali pokój, miłość i zrozumienie. Najbardziej pokojowa religia świata ma jednak nawołujących do nietolerancji kaznodziejów nienawiści. Wpływowa postać i szanowany mnich z Birmy, znany jako Wielebny Wirathu od lat rozpowszechnia anty-muzułmańską retorykę nienawiści i podżega do etnicznych czystek. W publicznych przemowach, kazaniach, nagraniach na DVD i wypowiedziach w mediach społecznościowych głosi antyislamskie przesłanie, utrzymując, że stanowiący zaledwie 4% ludności Birmy muzułmanie, zagrażają bezpieczeństwu kraju i że istnieje ryzyko jego wrogiego przejęcia. Porównuje ich do zwierząt i apeluje, by zostali wykluczeni społecznie, ekonomicznie i politycznie.

Ekstremistyczne stwierdzenia Wirathu zebrały krwawe żniwo, wywołując śmiertelne zamieszki, w tym pobicia i podpalenie muzułmańskich meczetów, sklepów i domów. Postrzegane, jako czyste nawoływanie do ludobójstwa spotykają się z bierną reakcją rządzącej krajem junty wojskowej. Film został nakręcony jeszcze przed największą eskalacją aktów ludobójstwa na birmańskich muzułmanach Rohingya w 2017 roku.
Tłem historycznym są bogate materiały archiwalne - filmy z telefonów komórkowych i materiały z mediów społecznościowych ukazują okrutne efekty retoryki Wirathu. W erze Donalda Trumpa, (którego Wirathu jest fanem), Farage'a i Le Pen, film w doskonały sposób ukazuje również mechanizmy powstawania i funkcjonowania nacjonalizmów.

Wstęp na seanse Akademii Dokumentalnej jest bezpłatny. Sponsorem Projektu jest Fundacja ANWIL dla Włocławka

(inf. prasowa Akademii Dokumentalnej)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz