Więcej bransoletek życia trafi do seniorów z regionu

2018-08-01 10:00:53, Maciej Kowalczyk

Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, będąca częścią marszałkowskiego programu pilotażowego dedykowanego seniorom. System już działa. We wrześniu-październiku nowy nabór uczestników, w którym rozdysponowanych zostanie 100 bransoletek życia – urządzeń mobilnych, na których oparty jest system przywoływania pomocy.

Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza dla nich bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, a dla rodzin możliwość kontynuowania pracy zawodowej i wypełniania innych obowiązków ze świadomością, że rodzice czy dziadkowie są pod opieką. To nowy rozdział w organizacji opieki nad niesamodzielnymi seniorami – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który podjął już decyzję o rozszerzeniu i kontynuowaniu programu.

W ramach rozszerzenia pilotażu jesienią bransoletki otrzyma 100 osób. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie nowego samorządowego wojewódzkiego programu opiekuńczo-ratunkowego z myślą o wszystkich potrzebujących. Prace nad nim już się rozpoczęły. Zakładamy, że będzie funkcjonował w oparciu o Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną i działające w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Exea Data Center. Chcemy, by w tym nowym projekcie partycypowały gminy w całym województwie, a zamożniejsi uczestnicy programu ponosili niewielką częściową odpłatność.

Obecnie pilotażowym systemem opiekuńczo-ratunkowy obejmuje 55 starszych osób w całym regionie ( o czym informowaliśmy tutaj). Wszyscy uczestnicy pilotażu oraz ich opiekunowie rodzinni lub środowiskowi zostali przeszkoleni w kwestii możliwości jakie dają bransoletki i jak używać tego sprzętu.

Teleopieka jest częścią przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Polski Czerwony Krzyż marszałkowskiego programu wsparcia seniorów, w którym proponujemy także inne pomocne rozwiązania: opiekun domowy, sieć wsparcia sąsiedzkiego, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej oraz system informacji senioralnej. Nabór do programu prowadziliśmy na początku tego roku, informując o nim szeroko w mediach, kontaktując się z klubami seniora i uniwersytetami trzeciego wieku. Za stworzenie i obsługę centrum operacyjnego odpowiada wyłoniona w przetargu wyspecjalizowana firma.

(fot. Andrzej Goiński/UMWKP)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz