XII Święto Żuru Kujawskiego w Brześciu Kujawskim

W ubiegłą sobotę w Brześciu Kujawskim, odbyła się już XII edycja Święta Żuru Kujawskiego. Do Starego Brześcia zjechały tłumy smakoszy tego specjału. W tym roku, o ugotowanie najlepszego żuru walczyły aż 22 ekipy.

Uroczysta sesja sejmiku z okazji Święta Województwa

Z udziałem członków zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i radnych województwa, a także przedstawicieli NATO, lokalnych samorządów i parlamentarzystów oraz członków delegacji z Saksonii-Anhalt w ogrodach przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wyróżnienie Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy odebrał generał Petr Svoboda, a medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczony został premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff.

PGE Polska Grupa Energetyczna zaprasza do odwiedzania polskich parków narodowych

PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z ośmioma parkami narodowymi przygotowała publikację prezentującą najciekawsze obiekty do zwiedzenia w parkach. „Spacerownik” zawiera mapy z dostępnymi ścieżkami edukacyjnymi oraz pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, jak również zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki o zwierzętach, które można spotkać podczas wizyt w parkach. Uzupełnieniem „Spacerownika” jest cykl filmów pt. „Energia rytmu natury”, który pokazuje nieodkryte zakamarki parków.

Naukowcy z Łodzi promują metody alternatywne będące ratunkiem dla zwierząt laboratoryjnych

Czy testy na zwierzętach oceniające toksyczność substancji chemicznych, wyrobów medycznych czy kosmetyków są nadal niezbędne? Dzięki nowoczesnym metodom alternatywnym, które umożliwiają nieinwazyjne badania bez wykorzystania zwierząt, już nie są w takim stopniu, jak były kiedyś. O nowych metodach trzeba mówić i to głośno, bo wciąż w wielu krajach wykonuje się testy na zwierzętach. Głos w ogólnoświatowym dialogu na temat badań alternatywnych zabrali również naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra Jerzego Nofera (IMP) w Łodzi, którzy w ramach projektu TWINALT starają się propagować wiedzę na temat metod alternatywnych do oceny toksyczności.

Wojciech Dąbrowski: projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie przebiega zgodnie z planem

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Whang Joo-ho, prezesem KHNP - koreańskim partnerem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Karol Rabenda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK i Jakub Rybicki, prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa.