PIT-y z ZUS już wysłane

2025-02-25 14:02:20, Q4

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę PIT-ów do osób, które w ubiegłym roku przynajmniej raz pobrały świadczenie z ZUS, takie jak np. emerytura, renta czy zasiłek. Deklaracje trafiły do 10,4 mln świadczeniobiorców, w tym do 544,7 tys. osób z naszego regionu.

Emeryci, renciści oraz osoby, które w 2024 roku otrzymały przynajmniej jedno opodatkowane świadczenie z ZUS, mogą znaleźć formularz PIT na swoim profilu na platformie PUE/eZUS, w zakładce „Świadczeniobiorca” - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wysyłka informacji podatkowych dotyczyła formularzy: PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 Podobnie jak w ubiegłym roku, ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. W zależności od rodzaju PIT-u, który otrzymaliśmy z ZUS, Zakład dokonał za nas rozliczenia z urzędem skarbowym lub nie. Osoby, które otrzymały PIT-40A, nie muszą składać zeznania podatkowego w swoim urzędzie skarbowym. W ich przypadku deklaracja podatkowa została już całkowicie rozliczona przez ZUS, więc nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań, chyba że chcą skorzystać z przysługujących im odliczeń. Natomiast osoby posiadające PIT-11A lub PIT-11 mogą samodzielnie złożyć zeznanie w swoim urzędzie skarbowym lub poczekać do 30 kwietnia, kiedy to urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2024 rok, wygenerowane w usłudze Twój e-PIT. Zwrot nadpłaty podatku będzie realizowany bezpośrednio przez urząd skarbowy – dodaje rzeczniczka.

ZUS przypomina, że nie wysyła PIT-ów po zmarłych małżonkach. Jeśli chcemy wspólnie rozliczyć się ze zmarłym współmałżonkiem, należy złożyć pisemny wniosek lub udać się osobiście do ZUS.

1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Emeryci i renciści mogą przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli decydują się na tę samą organizację, co w roku ubiegłym, a ta nadal figuruje w aktualnym wykazie OPP, nie muszą składać żadnej dodatkowej dokumentacji. W przypadku wyboru innej organizacji, konieczne jest złożenie formularza PIT-OP w urzędzie skarbowym.

Uwaga!

Świadczeniobiorcy, którzy w 2024 roku otrzymali świadczenia nieprzekraczające rocznej kwoty 30 tys. zł (czyli 2500 zł brutto miesięcznie), nie mają możliwości skorzystania z przysługujących im odliczeń ani przekazania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, ponieważ w ubiegłym roku nie zapłacili podatku dochodowego.

(Inf. prasowa ZUS)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz