Kolejny krok na drodze rozwoju włocławskiej kardiologii. W naszym szpitalu przeprowadzono właśnie pierwszy zabieg zamknięcia przetrwałego otworu owalnego (PFO). Jest to nowoczesna procedura kardiologiczna, która pozwala na skuteczne leczenie schorzenia mogącego prowadzić do groźnych powikłań, takich jak udar mózgu. Realizacja tego zabiegu to kolejny przykład naszego zaangażowania w podnoszenie standardów opieki medycznej.
Na czym polega zabieg zamknięcia PFO?
Przetrwały otwór owalny to naturalny kanał łączący przedsionki serca w życiu płodowym, który u niektórych osób nie ulega zamknięciu po narodzinach. W przypadku jego istnienia, krew może przepływać między przedsionkami, co sprzyja powstawaniu skrzeplin i zwiększa ryzyko udaru. Zabieg zamknięcia PFO polega na wprowadzeniu przez żyłę udową specjalnego urządzenia (tzw. okludera) do serca, które mechanicznie zamyka otwór. Procedura odbywa się pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej i fluoroskopii, co zapewnia precyzję i minimalizuje ryzyko powikłań.
Rozwój kardiologii we Włocławku
Przeprowadzenie pierwszego zabiegu zamknięcia PFO to dowód systematycznego rozwoju kardiologii w naszym szpitalu – ocenia lek. Łukasz Graczykowski, kierownik Oddziału Kardiologii, i dodaje: - 9 grudnia został wykonany przez prof. Krzysztofa Kaczmarka z asystą dr Macieja Banasiaka zabieg zamknięcia PFO (patent foramen ovale) u 39 letnia pacjenta po niedawno przebytym udarze bez innej uchwytnej przyczyny (ESUS - embolic stroke of undetermined source, tzw. udar mózgu kryptogenny). Zabieg został przeprowadzony w nowocześnie wyposażonej Pracowni Angiografii Oddziału Kardiologii, trwał ok. 20 min i przebiegł bez powikłań. Pacjent został wypisany do domu w dniu następnym w stanie ogólnym dobrym z zaleceniami dalszej kontroli w naszej Poradni Kardiologicznej. Z uwagi na fakt, iż nawiązaliśmy już współpracę jeśli chodzi o tę grupę pacjentów z naszym Oddziałem Neurologii oraz Oddziałem Neurologii Szpitala w Lipnie liczymy na regularne kwalifikacje chorych do tego typu zabiegów, zapewniając przy tym pełną opieką pohospitalizacyjną. Jednocześnie zapraszamy do współpracy wszystkie inne ośrodki, nie tylko regionalne, celem kwalifikacji do leczenia zabiegowego chorób strukturalnych serca tj. zamknięcia PFO oraz ASD (Atrial Septal Defect), a także sprawowania nad nimi dalszej opieki.
Dzięki inwestycjom w nowoczesny sprzęt oraz wykwalifikowanemu zespołowi medycznemu włocławski szpital oferuje coraz bardziej zaawansowane procedury diagnostyczne i terapeutyczne. Naszym priorytetem jest nie tylko skuteczność leczenia, ale również minimalizacja ryzyka oraz szybki powrót pacjentów do pełnej sprawności.
(Inf. prasowa WSS we Włocławku)
Image by OsloMetX from Pixabay
Komentarze (0)