Z Włocławka na Madagaskar: nasi medycy z pomocą w kolejnej misji

2024-08-09 12:26:33, Q4

15 sierpnia na Madagaskar wyruszy misja medyczna pod patronatem Polskiej Fundacji „Open Wings” i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kenii. W kilkunastoosobowej grupie lekarzy, pielęgniarek i asystentów z całej Polski są również medycy ze szpitala we Włocławku. Bizuayehu Mengesha Tegene, lekarz anestezjolog oraz specjalista pielęgniarstwa operacyjnego Katarzyna Dzwonkowska będą pomagać przy operacjach w ubogiej wiosce, gdzie dostęp do opieki medycznej jest niezwykle ograniczony.

Misja została podzielona na dwie tury. W pierwszej do Manerineriny w rejonie Clinique Médicale Beyzym wyjadą specjaliści z zakresu ginekologii. Druga tura obejmie głównie chirurgów, w także anestezjologa Bizuayehu Mengesha Tegene oraz Katarzynę Dzwonkowską, doświadczoną instrumentariuszkę ze szpitala we Włocławku. Zespół skoncentruje się na przeprowadzaniu operacji przepuklin, cięciach cesarskich oraz usuwaniu pęcherzyka żółciowego, które w tej części Madagaskaru są rzadkością.

Dojazd do miejsca misji nie będzie łatwy – kilkunastogodzinny lot i 12-godzinna podróż autobusem z Antananarywy to tylko początek. Po dotarciu do wioski czeka ich ciężka praca. „Tamtejsi mieszkańcy nie mają pieniędzy, a my chcemy pomóc. Planujemy przeprowadzić minimum osiem operacji dziennie, podzielonych równo pomiędzy dzieci i dorosłych” – mówi Katarzyna Dzwonkowska.

Włocławska pielęgniarka, która ma już doświadczenie z misji w Etiopii, podkreśla, że uczestnictwo w takich przedsięwzięciach przynosi nie tylko zawodową satysfakcję, ale i osobistą. „Chęć pomocy ludziom, którzy nie mają dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej, jest nie do opisania. To uzależnia” – dodaje.

Jednym z kluczowych aspektów misji jest jej wymiar edukacyjny. Dr Bizuayehu Mengesha Tegene zaznacza, że oprócz bezpośredniej pomocy pacjentom, misja ma na celu również szkolenie miejscowych pracowników służby zdrowia.

„Przy operacjach i zabiegach będą asystować miejscowi lekarze, a także pielęgniarki i instrumentariuszki, co dla nich będzie ogromnym doświadczeniem. To inwestycja w przyszłość opieki zdrowotnej w tym regionie” – podkreśla.

Misja jest również przykładem solidaryzmu i zaangażowania, gdzie wszystkie koszty są pokrywane z własnych środków uczestników oraz wsparcia darczyńców, a nie z funduszy publicznych. Przedstawiciele fundacji już od tygodni prowadzą przygotowania, odwiedzając okoliczne wioski i wstępnie kwalifikując pacjentów do zabiegów.

Wszystko jest już gotowe – medycy z Włocławka przeszli obowiązkowe szczepienia, a narzędzia oraz materiały medyczne zostały zapewnione przez firmy-darczyńców. Misja, choć logistycznie i finansowo wymagająca, stanowi ważny krok w kierunku niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

(Inf. prasowa WSS)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz