Tactical combat casualty care (TCCC - szkolenie z zakresu procedur taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym na polu walki) - to jeden z blisko 50 cykli szkoleniowych, które zrealizowano na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) a Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych podpisanego 27 kwietnia 2022 r. w Plaskoszu. Po blisko 3 latach realizacji Przysposobienia Wojskowego Leśników (PWL) i przeszkoleniu około 2500 z nich kursy nabierają specjalistycznego charakteru.
8.K-PBOT zaangażowana w realizację Przysposobienia Wojskowego Leśników
Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w Plaskoszu (CSSLP) znajduje się w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT). Brygadowy Zespół Szkoleniowy (BZSz) wspólnie z pracownikami CSSLP wypracował zdolności do efektywnego szkolenia pracowników jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe z podstaw żołnierskiego rzemiosła.
Przysposobienie Wojskowe Leśników obejmuje zagadnienia, jakimi są m.in. strzelectwo, łączność czy szkolenie saperskie, jak również wskazanie potencjalnych elementów zagrożeń hybrydowych na terytorium RP. W tej formie wyszkolono do dziś blisko 2500 Pracowników LP.
Intensywność, realizm i stopień trudności szkolenia rośnie
Porozumienie pomiędzy WOT i LP zostało podpisane prawie 3 lata temu. Od tej pory gromadzone są doświadczenia z realizowanych szkoleń, przez co możliwe jest stałe doskonalenie ich programów. Efektem wspólnej pracy i analizy wniosków jest m.in. szkolenie taktyczno-bojowe z uwzględnieniem medycyny pola walki, na którym szkolili się zarówno żołnierze WOT, jak i Strażnicy Leśni.
5 dni kursu pozwoliło zrealizować zagadnienia m.in. z zakresu procedur taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym na polu walki. Szkolenie uwzględniało tematy ewakuacji rannego w terenie lesistym, improwizowaną stabilizację kręgosłupa, metody przenoszenia rannego czy infuzje dożylne, użycie respiratorów i tlenoterapie. Realizowano również praktycznie pomoc medyczną w pojeździe, czy zmianę koła w ambulansie terenowym. W programie uwzględniono też szkolenie strzeleckie.
Wykorzystanie doświadczeń
CSSLP inwestuje również we własną kadrę instuktorską. Wraz z potencjałem BZSz 8.K-PBOT umożliwia to podnoszenie skuteczności i atrakcyjności szkolenia. Instruktorzy obserwują i wykorzystują doświadczenia armii ukraińskiej z toczącej się już blisko 3 lata wojny, przekładając je na program szkolenia.
Są to istotne elementy pozwalające na wypełnianie postanowień porozumienia z kwietnia 2022 r., które mówi m.in. o współpracy w kierunku wzmacniania zdolności obronnych RP, przygotowania pracowników LP oraz żołnierzy WOT do współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej Państwa, a także współpracy szkoleniowej czy wsparcia logistycznego.
Tekst: kpt. Paweł BANASIAK Zdjęcia: 8.K-PBOT
Komentarze (0)