Największe wcielenie w historii brygady

2021-10-18 14:09:22, Q4.pl

Piąte w tym roku i jednocześnie największe w historii brygady wcielenie w szeregi kujawsko-pomorskich Terytorialsów. 15.10.2021r. bataliony w Toruniu i Grudziądzu przyjęły do służby łącznie ponad 200 ochotników.

Po ostatnim zaciągu do służby 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już blisko 1800 żołnierzy ochotników. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się 16-dniowe szkolenie podstawowe dla osób bez doświadczenia w Siłach Zbrojnych RP, jak i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze dla osób, które przysięgę wojskową mają już za sobą. Na każde ze szkoleń stawiło się ponad 100 ochotników.

Żołnierze są w trakcie intensywnego szkolenia podstawowego, gdzie doświadczona kadra instruktorska uczy ich podstaw m.in. taktyki, szkolenia strzeleckiego, pierwszej pomocy, musztry i regulaminów. Zwieńczeniem ich wysiłku będzie wymagający egzamin w formie pętli taktycznej, nagrodą przysięga wojskowa przy ul. Piastowskiej 2-8 w Toruniu zaplanowana na 30.10.2021 r.

8 K-PBOT jako jedyna brygada WOT ma za patrona kobietę – gen. bryg. Elżbietę Zawacką ps. „Zo”. Kobiety stanowią również poważną siłę w jej strukturach. Jest ich już ponad 400, co stanowi około 22% całego stanu osobowego żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej brygady.

Brygada WOT w województwie kujawsko-pomorskim powstała 15 stycznia 2018 r. Tego samego roku został utworzony 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu. W 2020 r. rozpoczęto formowanie 82 blp w Inowrocławiu, natomiast w 2021 r. żołnierze w oliwkowych beretach rozpoczęli służbę w koszarach o bogatej tradycji wojskowej przy ul. Jagiełły 11 w Grudziądzu. W czwartym roku funkcjonowania brygady zainteresowanie służbą dalej rośnie. Dzięki temu liczne wcielenia w 2 batalionach jednocześnie stają się normalnością. Najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych liczy już ponad 30,5 tys. żołnierzy ochotników. Spodziewany stan na koniec 2021 r. to 32 tys. żołnierzy.

W 2021r. pozostała jeszcze jedna okazja do wstąpienia w szeregi kujawsko-pomorskich Terytorialsów. Wcielenie odbędzie się 17 grudnia 2021 r. Po umundurowaniu i dopełnieniu formalności ewidencyjno-finansowych żołnierze wrócą do domów. Szkolenie odbędą w terminie 15-29.01.2022 r. podczas zimowej przerwy w nauce w ramach akcji Ferie z WOT. Wojska Obrony Terytorialnej cyklicznie wychodzą w stronę osób, które dni na odbycie szkolenia podstawowego lub wyrównawczego są w stanie wygospodarować tylko w okresie przerwy od nauki lub pracy. Stąd zimowe akcje „Ferie z WOT” i letnie „Wakacje z WOT”. Czekamy na Ciebie! Już dziś wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.mil.pl i skontaktuj się ze swoim rekruterem.

(Informacja prasowa 8.K-PBOT)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz