87 projektów we Włocławskim Budżecie Obywatelskim

2024-10-01 14:25:53, Q4

Od 16 września ratusz czekał na propozycje mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Ilość zgłoszonych projektów przeszła najśmielsze oczekiwania. O ile zwykle liczba zgłoszeń waha się w granicach 40-60, to tym razem mieszkańcy zaproponowali aż 87 propozycji.

Tegoroczna akcja zgłaszania projektów do Budżetu Obywatelskiego nieco różniła się od poprzednich edycji. Chodzi tu nie tyle o procedurę składania wniosków, co o intensywną kampanię mającą zachęcić włocławian do aktywności i zgłaszania propozycji, oraz tłumaczącą czym jest budżet obywatelski i jakie korzyści ze sobą niesie. Urzędnicy odpowiedzialni za Budżet Obywatelski odwiedzili między innymi wszystkie włocławskie szkoły ponadpodstawowe, by tam zachęcać do udziału w tym partycypacyjnym projekcie. Urzędnicy odebrali także setki telefonów pomagając w zgłoszeniu propozycji przez zainteresowanych.

Akcja najwyraźniej odniosła skutek. Licznik zgłoszeń do BO zatrzymał się bowiem na 87 propozycjach. Co ciekawe, aż 37 spośród nich zgłoszono ostatniego dnia, 30 września.

To jest wartością rekordową, to po pierwsze i ponad dwa razy większą niż w zeszłym roku. To pokazuje, ze ta ciężka praca, którą wykonali pracownicy Biura Prezydenta w ostatnich tygodniach przyniosła efekty i mamy pierwszy symptom, ze zainteresowanie Budżetem Obywatelskim jest pokaźne – mówi prezydent Krzysztof Kukucki.

Chciałem bardzo, ale to bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom Włocławka. Tym mieszkańcom, którzy zaangażowali się w proces Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego, tym którzy zgłosili swoje pomysły, dali swoje projekty. Są naprawdę rewelacyjne - podkreśla koordynator BO Jakub Sosiński

Zarówno pracownicy czuwający nad przebiegiem procedur związanych z Budżetem Obywatelskim, jak i prezydent Krzysztof Kukucki nie chcą, póki co, mówić czego dotyczą zgłaszane projekty, tak by nie sugerować głosującym potencjalnych wyborów, przede wszystkim jednak jest na to za wcześnie, pamiętajmy bowiem, że samo zgłoszenie nie oznacza, że propozycja znajdzie się na ostatecznej liście poddanej pod głosowanie. Teraz w Urzędzie Miasta trwać będą intensywne prace nad weryfikacją zgłoszonych pomysłów. Ostateczna lista ogłoszona zostanie 31 października, później przez 14 dni zgłaszać będzie można ewentualne odwołania od decyzji urzędników.

Kto zgłaszał swoje projekty? Jak podkreśla ratusz – byli to zarówno społecznicy, jak i po prostu mieszkańcy Włocławka, wiele spośród nich jest autorstwa młodych ludzi – uczniów i studentów. Wśród zgłoszonych propozycji najwięcej jest projektów rekreacyjnych, ale także tych, które mają zwiększać walory turystyczne miasta. Jak co roku nie zabrakło także zgłoszeń dotyczących organizacji wydarzeń artystycznych. Ogółem W kategorii instytucjonalnej zgłoszono 13 projektów, w zielonej to jest 16 projektów, a w ogólnomiejskiej 58.

Głosowanie mieszkańców na zakwalifikowane projekty ruszy 13.11.2024 i potrwa do 27 listopada. Ogłoszenie wyników nastąpi w Mikołajki, 6 grudnia o godzinie 10:00.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz