Stanisław Pawlak: Samorządy powinny mieć większy udział w dochodach z podatków

2024-07-11 11:58:50, Q4

Wzmocnienie finansowe jednostek samorządu terytorialnego – to kolejny postulat, z którym do wyborów idzie Stanisław Pawlak. Kandydat w senackich wyborach uzupełniających spotkał się dziś z dziennikarzami w towarzystwie samorządowców z regionu.

Stanisław Pawlak proponuje aby zwiększyć udział gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich w dochodach podatkowych państwa. Jak twierdzi obecny poziom środków przekazywanych samorządom z CIT i PIT jest niewystarczający, choćby z powodu obniżenia w ostatnich latach stawek dla niektórych podatników.

Co się przełożyło bardzo wyraźnie na zmniejszenie wpływów do budżetu. Szczególnie gmin, ale i powiatów i samorządu wojewódzkiego. Należy to zmienić. Chociażby nie dlatego, że nastąpił ubytek dochodów, ale dlatego żeby samorząd stał się naprawdę samorządem i decydował o wydatkach z pieniędzy swoich mieszkańców samodzielnie – mówił kandydat.

Stanisław Pawlak skrytykował jednocześnie obecną w minionych latach tendencję do przekazywania z budżetu państwa dotacji celowych, zwracając uwagę, że pieniądze te były przyznawane samorządom uznaniowo. Podkreślił, że przekazywanie środków w formie dotacji lub subwencji pozbawia samorządowców swobody w dysponowaniu budżetem.

Zapis konferencji poniżej:

 

Komentarze (1)


Anonimowy (2024-07-15 09:00:48) Zgłoś do moderacji
Temu Panu to czas na emeryturę. Nie będę głosować na 72 latka, znaczy się na nikogo Wstyd ,że takiego kandydata wystawiacie Państwo koalicjanci :-(

Dodaj swój komentarz