W minioną środę 13 marca 2024 r. w godzinach od 10 do 15 w siedzibie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” miały miejsce warsztaty animatorów kultury w ramach II Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury.
W spotkaniu udział wzięło blisko 30 działaczy kultury z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Inicjatorem i pomysłodawcą warsztatów była Agnieszka Zakrzewska – specjalistka animacji kultury, trenerka, pedagożka i specjalistka ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, która otworzyła spotkanie i przedstawiła jego program. Podkreśliła, że pierwszy kongres miał miejsce w dniach 25-26 października 2023 r. w Toruniu w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. Było to zapoczątkowanie cyklicznych spotkań animatorek i animatorów kultury województwa kujawsko-pomorskiego, w którym będą uczestniczyły grupy zaangażowanych i przygotowanych osób, na co dzień zajmujących się szeroko rozumianą organizacją działań kulturalnych w swoich miejscowościach.
Podczas pierwszego zjazdu stworzono główne cele i zadania. Jednym z takich celów było i jest zintegrowanie środowiska pracowników organizujących życie kulturalne w naszym województwie, poznanie się, wymiana doświadczeń, stworzenie prężnie działającej sieci współpracy, a także pokazanie szerszemu gremium instytucji i osób dotąd niewidzialnych. Wypracowano wspólne stanowisko aby ułatwić organizację kolejnych kongresów i ustalono, że aby łatwiej było włączyć się w takie działanie, spotkania odbędą się w sześciu różnych miejscowościach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, i tak: w Toruniu odbyło się 29 lutego, Tucholi 4 marca, Grudziądzu 7 marca, po Brześciu Kuj. będą kolejne w Brodnicy 20 marca oraz Bydgoszczy 22 marca. Organizatorzy kongresu poprowadzą w dniu 27 marca spotkanie online z wszystkimi uczestnikami, podczas którego zostaną podsumowane dotychczasowe spotkania w terenie, określając cele i tematy przewodnie II Kujawsko-Pomorskiego Kongresu Kultury, którego organizacja jest przewidziana w październiku 2024 roku.
Brzeskie spotkanie zostało prowadzony w dwóch częściach w formie warsztatów i paneli dyskusyjnych w podgrupach, a także warsztatów badawczych, dotyczących wspierania osób pracujących w instytucjach kultury na terenie województwa, w których wzięły osoby na co dzień pracujące w instytucjach kultury. Jak podkreśliła Agnieszka Zakrzewska, kolejne spotkania z chętnymi osobami nad programem wydarzeń będą kontynuowane w kwietniu i maju 2024 r., a w czerwcu materiały zostaną opublikowane.
W pierwszej dwugodzinnej części uczestnicy dokonali samoprezentacji, w celu łatwiejszego poznania się aby łatwiej ze sobą współpracować i dzielić się posiadaną wiedzą i doświadczeniem. Następnie w panelach dyskusyjnych przystąpiono do wypracowania i opracowania różnych aspektów przedstawionych zagadnień tj.;
- cele, oczekiwania, miejsca ryzyka i tematy.
Następnie wypracowane zagadnienia zostały zaprezentowane i omówione w tej części spotkania. Po przerwie obiadowej odbyły się warsztaty badawcze, w których wzięły udział osoby na co dzień zajmujących się animacją kultury w swoich środowiskach. Tematem wiodącym warsztatów było wspieranie osób pracujących w instytucjach kultury na terenie województwa. Na zakończenie brzeskiego spotkania, uczestnicy stanęli do wspólnego zdjęcia, które będzie pamiątką tego kulturalnego wydarzenia.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki
Komentarze (0)