Uroczystość z okazji rocznicy wbicia słupa granicznego w Czelinie nad Odrą

2024-02-27 16:02:12, Q4

79 lat temu polscy saperzy, zanim jeszcze politycy ostatecznie określili granice powojennej Europy, wbili słup graniczny na Odrze. Jak co roku na pamiątkę tego wydarzenia we Włocławku odbyły się rocznicowe uroczystości.

27 lutego 1945 roku w Europie trwała jeszcze wojna. Du upadku III Rzeszy pozostały już jednak niespełna 3 miesiące a oddziały radzieckie i polskie docierały już nad Odrę. Wśród nich znaleźli się saperzy z 6 samodzielnego zmotoryzowanego batalionu pontonowo – mostowego. To oni, tego dnia, w Czelinie nad Odrą wbili pierwszy biało – czerwony słup graniczny.

Oprócz słupa na którym wypisano odległości dzielące Czelin od Warszawy i Berlina, w ziemię wkopano wtedy butelkę, z upamiętniającym wydarzenie dokumentem podpisanym przez 70 żołnierzy. Słup, jeszcze tego samego dnia został zniszczony w wyniku niemieckiego ostrzału, butelka przetrwała, wydobyta wiele lat później przez żołnierzy WOP.

Jak co roku na pamiątkę tego wydarzenia we Włocławku pod Pomnikiem Sapera zorganizowano uroczystości rocznicowe, w których uczestniczyli przedstawiciele samorządu włocławskiego i reprezentanci różnych grup i środowisk.

Jak co roku uroczystosci zorganizowało Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz