In vitro, pomoc dla seniorów i fundusze norweskie – Lewica o programach społecznych minionej kadencji

2024-02-20 16:23:12, Q4

Niebawem poznamy nazwiska z list wyborczych Nowej Lewicy w zbliżających się wyborach samorządowych. Tymczasem obecni radni ugrupowania kontynuują podsumowanie minionych pięciu lat pracy w samorządzie. Tym razem spotykając się z dziennikarzami skupili się programach społecznych.

Do sukcesów minionej kadencji włocławska Nowa Lewica zalicza między innymi podjecie się realizacji programu in vitro, po tym jak rząd zlikwidował ogólnopolski program dofinansowań do procedury. Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowal wyraża nadzieję, że pomimo zapowiedzi, że włocławski program in vitro będzie kontynuowany, pomimo tego, ze ratusz zapowiada, że będzie on obowiązywać tylko do czerwca tego roku, kiedy pary starające się o dziecko będą już mogły skorzystać z procedury in vitro finansowanej przez państwo.

Cieszymy się, że państwo polskie na powrót bierze ten program w opiekę, natomiast dowiedzieliśmy się pokątnie z Urzędu Miasta, że mieliśmy zaprzestać realizacji, finansowania tego programu z budżetu miasta (…) ale na szczęście tutaj również udało się wypracować zdrowy kompromis i przy nacisku ze strony klubu radnych udało się ten program zostawić. Mamy nadzieję, że tak będzie, bo obecny program dofinansowania zakłada podwyższenie kwoty do 7 tysięcy, z czego jesteśmy zadowoleni (…) nasz miejski program byłby uzupełnieniem tego krajowego programu – mówi Piotr Kowal, dodając, że sam ogólnopolski program dofinansowań nie zaspokoi potrzeb wszystkich zainteresowanych.

Radni Lewicy wspomnieli też o polityce senioralnej, jako przykład podając oddane do użytku Centrum Wsparcia Społecznego przy ulicy Piekarskiej.

Obiekt, który jest na miarę nowoczesnego, wręcz europejskiego podejścia do seniorów. W programie „Lepszy Włocławek” jednym z elementów był „Szczęśliwy Senior” - przypomina wyborczy program Lewicy sprzed pięciu lat wiceprzewodnicząca RM Elżbieta Rutkowska – Właśnie to Centrum Wsparcia Społecznego idealnie się tutaj wpisało. Mamy tam 12 mieszkań, w których seniorzy są całkowicie samodzielni. Mogą tam samodzielnie funkcjonować, ale w sytuacjach kryzysowych mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanej pielęgniarki, na wykwalifikowaną pomoc pracowników DPS-u. - dodaje.

Joanna Hofman-Kupisz zwraca uwagę na kolejne aspekty polityki społecznej realizowane w ciągu minionych pięciu lat. To programy szczepień dla seniorów i młodzieży, czy też programy skierowane do osób z niepełnosprawnościami.

Bardzo wspieraliśmy działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jeżeli chodzi o wspieranie osób z niepełnosprawnościami, czyli transport „door to door”. Pozyskano niemałe środki z funduszy europejskich, było to około 600 tysięcy złotych a cały program kosztował około 700 tysięcy złotych - przypomina wiceprzewodnicząca RM

Jakub Woźnikowski zauważa, że w ramach poprawy warunków życia w mieście mocno rozwijano też transport publiczny. Pojawienie się autobusów elektrycznych,zmiany tras linii autobusowych, tak by bardziej odpowiadały oczekiwaniom pasażerów, czy wreszcie system biletomatów działających w autobusach – to zmiany jakie wprowadzono w ciągu 5 lat.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz