Szukali w lesie zaginionych dzieci – wspólne ćwiczenia służb

2023-11-22 14:27:11, Q4

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo szkoliły się w zakresie poszukiwania osób zaginionych w lesie i w rejonie akwenów. Szkolenie miało na celu nie tylko usprawnienie procedur w razie akcji poszukiwawczej, ale przede wszystkim pozwoliło wzmocnić współpracę pomiędzy policjantami, grupami ratowniczo - poszukiwawczymi i nadleśnictwem.

Wczoraj (21.11.2023) w kompleksie leśnym spotkali się przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz współpracujących ze sobą w razie prowadzenia działań poszukiwawczych w trudno dostępnym terenie. Głównym celem ćwiczeń była weryfikacja procedur przyjętych w sytuacji zaginięcia osoby i wypracowanie wspólnych działań z podmiotami pozapolicyjnymi, które uczestniczą w poszukiwaniach.

W szkoleniu, poza policjantami z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, wzięli udział również przedstawiciele włocławskiego WOPR, Nadleśnictwa Włocławek, Sekcji Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego „BIZON" z Solca Kujawskiego.

Szkolenie rozpoczęło się od przywitania wszystkich uczestników przez Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku mł. insp. Annę Kochowicz i przedstawienia zarysu działań. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na stanowisko dyżurnego wpłynęła wiadomość o zaginięciu dwóch dziewczynek, które podczas spaceru z rodzicami w lesie w rejonie zbiornika wodnego, oddaliły się od opiekunów. Ze względu na specyfikę terenu prowadzący działania podjął decyzję o zaangażowaniu do poszukiwań również podmiotów pozapolicyjnych specjalizujących się w działaniach ratowniczo-poszukiwawczych.

Mimo, iż były to tylko ćwiczenia, został podczas w nich wykorzystany specjalistyczny sprzęt służący poszczególnym służbom do ratowania ludzkiego życia: quady, łodzie, drony z termowizją oraz odpowiednio przeszkolone psy. Działania doprowadziły do odnalezienia zaginionych dzieci, po czym przyszedł czas na omówienie poszczególnych etapów ćwiczenia i zgłaszanie sugestii co do kolejnych tego typu wspólnych akcji.

Takie ćwiczenia pozwalają nie tylko na wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami służb ale też na wypracowanie modelu działań w razie rzeczywistego udzielania pomocy osobom, które zgubiły się w terenie leśnym i przywodnym.

(Inf. prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz