'Kultura nas ocali' w Brześciu Kujawskim

2023-09-27 17:42:10, Q4

Trzecia edycja interdyscyplinarnego festiwalu „Kultura nas ocali" odbędzie się w dniach 4, 5, 6 ,7 października. Tegoroczna edycja to ponownie najlepsza okazja do obejrzenia najciekawszych filmów nagradzanych na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach. Zobaczymy dokumenty "Pisklaki" Lidii Dudy i "Skąd dokąd" Maćka Hameli, które zdobywają widownię i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych.

Dokument Lidii Dudy to wzruszająca opowieść o rodzącej się przyjaźni. "Skąd dokąd" opowiada o wojnie w Ukrainie z punktu widzenia cywili wyrwanych ze swoich domów i zmuszonych do ucieczki.

W ramach festiwalu zaprezentujemy także debiut fabularny Klaudiusza Chrostowskiego "Ultima Thule", gdzie w głównej roli zobaczymy Jakuba Gierszała, który otrzymał właśnie nagrodę za najlepszy film w konkursie filmów mikro budżetowych podczas 48 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W ramach festiwalu zaprezentujemy wystawę sztuki współczesnej pt.: "temu zaś, kto nie ma będzie zabrane nawet to, co ma", której kuratorką została Agata Zbylut kierowniczka Pracowni Fotografii i Działań Postartystycznych i profesora Akademii Sztuki w Szczecinie. Działania pracowni można śledzić na Instagramie pod adresem:@stojetanczewalcze

Kultura nas ocali to festiwal podczas którego w tym roku spotkacie się z autorem reportaży Piotrem Krysiakiem, którego "Dziewczyny z Dubaju" okazały się jednym z największych hitów wydawniczych ostatnich lat.

Ważnym elementem naszych filmowych spotkań jest prezentacja filmów krótkometrażowych, które pokażemy na porannych pokazach.

W tym roku zaprezentujemy 6 filmów fabularnych: "Tam, gdzie płaczą ptaki" Jakuba Wende, "Stwór" Damiana Kosowskiego, "Przepustkę" Karoliny Węglorz- Zimy, "Być kimś" Michała Toczka, "Wolną krowę" Marka Głuszaka i "Misie polarne" Bartosza Stankiewicza i "Polish Dream" Małgorzaty Suwały. W ramach pokazów zaprezentujemy także trzy filmy dokumentalne: "Kiosk" Daniela Stopy, "Moją siostrę" Mariusza Rusińskiego i "Skorupkę" Konrada Kosycarza.

Dokumenty, które zaprezentujemy w tym roku dotyczą problemów z uzależnieniami stąd pomysł na warsztaty z socjologiem i terapeutą uzależnień Adamem Nykiem, który na co dzień pracuje w warszawskim oddziale Monaru.

Zapraszamy także na spotkania z aktorką Jowitą Budnik i z aktorem Jackiem Belerem, którzy opowiedzą o kulisach pracy z młodymi filmowcami.

Program stworzyła Agata Całkowska, dziennikarka, która jest pomysłodawczynią festiwalu. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc wejściówki należy rezerwować pod adresem https://biletyna.pl/Brzesc-Kujawski.

(Inf. prasowa organizatora)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz