Błękitna na Zalewie Włocławskim

2023-09-26 14:35:13, Q4

W dniach 23-24 września 2023 na włocławskim akwenie odbyły się regaty żeglarskie „Błękitna Wstęga Zalewu Włocławskiego – ZARZECZEWO 2023 – memoriał Benedykta Michewicza”. Była to już 46 edycja tych zawodów, które od bez mała półwiecza organizuje YACHT CLUB ANWIL a strategicznym sponsorem od samego początku jest macierzysty zakład klubu firma ANWIL S.A. znany producent nawozów azotowych i PCW.

W miniony weekend na starcie regat zameldowało się 25 załóg – dominowali włocławscy żeglarze, ale liczna była też reprezentacja wodniaków z Płocka, nie zabrakło i innych gości, nawet z odległych regionów naszego kraju. W tym roku zmieniono formułę rozgrywania zawodów, a właściwie należałoby powiedzieć powrócono do tej stosowanej przed laty. Ten powrót polegał na tym, że zrezygnowano z podziału jachtów na poszczególne klasy, ale żeby wyrównać szanse w rywalizacji między różnorodnymi konstrukcjami zastosowano przelicznik regatowy Vi (bierze się w nim pod uwagę ciężar jachtu, długość, szerokość i powierzchnię jego ożaglowania itp.). Dzięki takiemu rozwiązaniu wspólne były starty do poszczególnych wyścigów co wpisuje się w ideę rywalizacji o Błękitną Wstęgę – chodzi mianowicie o wyłonienie bezwzględnie najszybszego jachtu (lub jak kto woli najlepszego sternika) w danych warunkach, na danym akwenie (oczywiście uwzględniając wspomniany wcześniej przelicznik).

Bandera w górę, szklanki, „regaty uważam za otwarte” i życzenia „stopy wody pod kilem” w sportowej rywalizacji to nieodzowne atrybuty uroczystości otwarcia żeglarskich zawodów. W tym roku otworzył je Komandor Regat Waldemar Kowalski, Szef Komisji Rewizyjnej klubu i jednocześnie reprezentant firmy ANWIL , w której pracuje.

Przez dwa dni zmagań żeglarzy na wodach Zalewu Włocławskiego, udało się rozegrać wszystkie siedem zaplanowanych wyścigów. Aura dopisała, była przyjazna, słoneczna pogoda choć... odrobinę słabo wiało, cięższe jachty miały kłopoty żeby zmieścić się w czasie przed zamknięciem trasy danego wyścigu. Dzień pierwszy, to zmienny wiatr o sile 3-4 m/s i rozegrane cztery wyścigi które miały charakter raczej techniczny niż wytrzymałościowy. Drugiego dnia rozgrano trzy wyścigi w tym jeden dłuższy właśnie bardziej wytrzymałościowy a dwa pozostałe to klasyczne techniczne przy rozpiętości siły wiatru od 2 do 4 m/s., czyli spokojnie a nie jak w większości na minionych Błękitnych.
Regaty przebiegły bez znaczących kolizyjnych przypadków, dzięki temu zabezpieczający regaty koledzy z włocławskiego WOPR - wspierani przez grupę ratowników z Kłodawy - mieli spokojne zajęcie. Jednak trzeba oddać, że byli niezwykle czujni i reagowali na każde, może czasem nieoczekiwane zachowanie którejś z załóg i zawsze byli w pobliżu - pełna asekuracja.

Tytułową Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego, oraz błękitny Puchar od komandora klubu Wojtka Wareckiego i nagrodę w wysokości 2000,00 zł wywalczyła załoga Macieja Mikołajczyka na jachcie „CALIBRA 21”. Nie dali szans konkurentom zajmując pięć razy pierwsze miejsce i dwa razy drugie w poszczególnych wyścigach. Nagrodzonych załóg było więcej, organizatorzy przeznaczyli pulę nagród finansowych do 6 miejsca, a dodatkowo wszystkie załogi wzięły udział w losowaniu nagród rzeczowych co zawsze cieszy się dużym powodzeniem.

Zmiana formuły regat wymusiła zmianę sposobu wyłonienia zdobywcy statuetki memoriałowej, która poświęcona jest pamięci Benedykta Michewicza, byłego Prezesa ANWILU S.A., wielkiego mecenasa sportu we Włocławku. W tym roku postanowiono uhonorować nią najstarszego sternika regat i przypadła ona Janowi Górecznemu ( jacht „ZEFIR”) z Włocławka.

W oczekiwaniu na podsumowanie rywalizacji wszyscy uczestnicy regat, a także sympatycy żeglarstwa, którzy odwiedzili w tym czasie gościnną Marinę Zarzeczewo, mogli posilić się tradycyjnym pysznym żurkiem kujawskim – to taki mały ukłon organizatorów dla gości Mariny.

Bez sponsorów się nie da zorganizować takich zawodów i w tym roku oprócz już wymienionego Sponsora Głównego ANWILU S.A. były to to firmy: KLEiB, INSTAL-PROJEKT, ORPAK, OHZZ Chodeczek, Zakład Budowlany Jan Góreczny, RADPAK, JTDM Janiak, DOORMAX, BTL Logistik, WOD-BUD Kliński, SILVER OPTIC i HURTOSTAL. Wsparcia w formie dotacji udzielił Urząd Miasta Włocławka.

Uczestniczącym załogom przypadła do gustu zmiana formuły i już zapowiedzieli się na następną edycję. I tylko szkoda, że to pomału już koniec sezonu…

m-ce

sternik

nr startowy

nazwa jachtu

 

Maciej Mikołajczyk

30

CALIBRA 21

 

Radosław Cierpiał

48

KLEIB

 

Piotr Ubysz

69

KOLIBER

 

Artur Koziński

44

ŚWIĘTY KAMIEŃ

 

Marek Ochmański

40

CARO

 

Andrzej Łukasiak

49

JOSTKA 3

 

Marek Kudelski

46

KORMIX

 

Piotr Chojnacki

36

JAK LISTY

 

Jakub Charaszkiewicz

38

EL WARIATKA

 

Zbigniew Kacperski

37

RELAX

 

Michał Machowski

24

ANANKE

 

Rafał Gapiński

47

GALION

 

Edward Sucharda

28

SUCHA WYDRA

 

Wiesław Milewicz

41

TĘCZA

 

Jan Góreczny

34

ZEFIR

 

Dariusz Uryszek

45

SANTA ANNA

 

Marek Makarewicz

31

BELLA

 

Paweł Jędrzejewski

32

VICTORIA II

 

Dariusz Szabat

35

FAZA

 

Dariusz Szwanke

43

PROMET

 

Krystian Kędzierski

42

CARPE DIEM

 

Jacek Chrzanowski

39

GILIGILI

 

Jarosław Marciniak

33

SILKE

 

Łukasz Pilarski

29

NEPTUN

 

Wojciech Lewandowski

27

NASZA

(Inf. prasowa YCA)

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz