Wernisaż wystawy - Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku XX wieku

2023-05-17 14:44:13, Q4.pl

W dniu 26 maja 2023 r., o godz. 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej zostanie otwarta wystawa „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku XX w”.

Ekspozycja jest przekrojową prezentacją widoków Kujaw ukazanych na ponad 100 obrazach, grafikach oraz rysunkach powstałych od początku XX w. do lat 90. ubiegłego stulecia.

Zgromadzone prace przedstawiają krajobrazy pól, wsi, miast i miasteczek, jezior, rzek oraz obiektów sakralnych i dworów. Wystawa obejmuje dzieła 40 artystów — głównie lokalnych, ale także pochodzących spoza regionu, urzeczonych pięknem Kujaw. Z szerokiego grona twórców należy wymienić chociażby Franciszka Kwiatkowskiego, Jana Stępnia, Henrykę Królikowską, Leona Płoszaya, Henryka Czamana czy Zdzisława Szmidta.

Obrazy ukazują region o każdej porze roku oraz jego zabytki w różnorodnych ujęciach, dzięki zastosowaniu szerokiego wachlarza stylów i technik plastycznych, takich jak malarstwo olejne, akwarela, tempera, pastel, rysunek tuszem oraz grafika. Dodatkowym walorem wystawy jest możliwość poznania miejsc i obiektów już nieistniejących lub przekształconych, które przetrwały tylko na prezentowanych dziełach, jak dwór w Dąbiu Kujawskim czy przedwojenna kaplica w Wieńcu Zdroju.

Wystawa ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku będzie czynna do 17 września 2023 r.
Scenariusz i komisariat: Justyna Kwiatkowska
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania: 26 maja – 17 września 2023 r.

(Informacja prasowa MZKiD Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz