Wernisaż wystawy Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Im. Teofila Ociepki

2023-10-06 14:55:16, Q4


kiedy 2023-10-14 | 12:00 gdzie Zbiory Sztuki

To już XIV edycja biennale, Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Idee profesora Aleksandra Jackowskiego by wydobyć na światło dzienne niezwykłą samorodną twórczość wciąż towarzyszą tej największej prezentacji polskich artystów z kręgu sztuki intuicyjnej, naiwnej, art brut.

Twórcy ludowi powoli odchodzą, ale outsiderzy będą tworzyć zawsze. Wielu funkcjonuje na marginesie życia społecznego, to często osoby niepełnosprawne, wykluczone społecznie. Związane z Konkursem najwybitniejsze postaci polskiej sztuki intuicyjnej przemawiają głosem do bólu szczerym, którego nie można zbagatelizować.

Biennale umożliwia uczestnikom współpracę z uznanymi już artystami, muzeami, ludźmi zajmującymi się promocją i krytyką sztuki, ale przede wszystkim konfrontację z innymi artystami i odbiorcą.

Wystawa pokonkursowa i jej wernisaż to zawsze niebagatelne wydarzenie na kulturalnej mapie kraju. W tym roku, po raz drugi gościć będziemy z wystawą w zaprzyjaźnionej instytucji – Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W pięknych wnętrzach Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej od 14 października do 26 listopada zobaczymy prace kilkudziesięciu artystów wybranych przez konkursowe Jury, a na wernisażu 14 października o godzinie 12.00 spotkamy większość z nich.
Mecenasami projektu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(Inf. prasowa MZKiD)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz