Rozstrzygnięto XIII. Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego

2021-04-09 14:06:55, Q4.pl

Ponad 100 prac nadesłanych przez uczestników oceniało jury XIII Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego. W tegorocznej edycji laureatką Grand Prix została Aleksandra Babis, uczennica włocławskiego „Długosza”.

Dokładnie 108 prac trafiło pod ocenę jury, któremu przewodził Adam Zapora. Rzeźb nadesłano nawet więcej, niemniej nie wszystkie spełniały techniczne warunki oceny, część spośród nich uległa uszkodzeniu podczas przesyłki. Te, które poddano ocenie charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem artystycznym. „Uczestnicy sami sobie podnoszą poprzeczkę i utrudniają sobie zadanie, ale to bardzo dobrze” - podkreślał przewodniczący jury.

Tegoroczna edycja zaskoczyła nas pozytywnie – dodaje Adam Zapora – Ze względu na sytuację jaką mamy obawialiśmy się, że będzie bardzo mało prac, albo nikt nie zgłosi się na ten konkurs. Okazało się, że jest wręcz odwrotnie. Okazało się, że więcej prac zostało nadesłanych, bo 64 prace, natomiast 44 (…) zostało dostarczonych do „Browaru B”.

W tym roku, z uwagi na pandemię, przebieg konkursu był daleko różny od poprzednich edycji. Zabrakło wspólnych warsztatów, a całość miało niejako „zdalny” przebieg. Organizatorzy, czyli Centrum Kultury „Browar B.”, jak i Muzeum ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, dążyli do tego, by choć finał konkursu przypominał nieco poprzednie edycje. Większość laureatów swoje nagrody otrzyma pocztą jednak postanowiono też o przeprowadzeniu ograniczonej do minimum uroczystości i wręczenia "na żywo" jednej nagrody - Grand Prix.

Chcemy, by ta trzynasta edycja miała taki swój „przytup”, czyli to apogeum - wyjaśnia Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor CK Browar B. - Zajęcie najwyższej pozycji w konkursie, otrzymanie nagrody Grand Prix to jest naprawdę nie lada wyczyn artystyczny, dlatego że konkurs jest bardzo wymagający (…) konkurencja jest olbrzymia – dodaje.

Laureatką tegorocznej nagrody Grand Prix, ufundowanej przez Marszałka Województwa została uczennica Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza, Aleksandra Babis. Autorka do konkursu zgłosiła rzeźbę baranka, którego nogi spętane są elementami zaczerpniętymi z twórczości patrona konkursu.

Pan Zagajewski to był niesamowity człowiek – tłumaczy – Inspirując się jego twórczością zawarłam kawałek, który jest podobny do jego dzieł.

Podobnych nawiązań i skojarzeń w pracach nadesłanych na konkurs jest zresztą więcej. To o tyle istotne, że samą ideą konkursu jest propagowanie twórczości włocławskiego mistrza.

Twórczość Zagajewskiego, to twórczość, z którą wielu naszych artystów się identyfikuje, jest to przedmiot naszej dumy. Młodzi ludzie tworząc pod wrażeniem prac Pana Zagajewskiego rzeczywiście dokonują rzeczy wielkich – podkreśla Sławomir Kopyść, członek Zarządu Województwa.

Nagrodę Prezydenta Miasta Włocławek otrzymała w tym roku Janina Gołecka zArtystycznej Pracowni Ceramicznej Ireny Kowalczyk w Podkowie Leśnej.

Pełną listę nagrodzonych znaleźć można na stronach internetowych MZKiD.

Z powodu pandemii niemożliwe jest obecnie zwiedzanie wystawy pokonkursowej w Zbiorach Sztuki przy ulicy Zamczej. Zainteresowani mogą jednak obejrzeć prace uczestników korzystając z możliwości wirtualnego spaceru

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz