Otwarcie wystawy Janina Twardy. Złoty Jubileusz

2021-07-02 13:13:56, Q4.pl

W dniu 2 lipca 2021 r. o godz. 12.00 w gmachu Zbiorów Sztuki MZKiD przy ul. Zamczej otwarta została wystawa „Janina Twardy. Złoty Jubileusz”. Ekspozycja przygotowana została by uczcić wyjątkową okazję, pięćdziesięciolecie pracy twórczej włocławskiej artystki i pedagoga.

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu debiutowała w 1971 r. na wystawie Grupy Kujawskiej we włocławskim Muzeum. Od tego czasu Janina Twardy stworzyła wiele rysunków, grafik, temper a przede wszystkim wychowała setki młodych ludzi ucząc ich rysunku, malarstwa i uwrażliwiając na piękno i sztukę.

W 2021 r. autorka wraca do włocławskiego Muzeum z autorską wystawą, na którą wybrała prace z ostatnich dwudziestu pięciu lat. Prace na papierze i tkaniny ukazują najbardziej charakterystyczne cechy dorobku Janiny Twardy – zainteresowanie naturą, często przetwarzaną i graniczącą z abstrakcją, subtelność i niepowtarzalny wdzięk rysunków ołówkiem oraz zdecydowanie i analityczność linorytów czy „tkanin graficznych”. Elementem wspólnym dla wszystkich prac jest zamknięcie w monochromatyzmie tych kompozycji.

Dzięki dużej różnorodności podejmowanych tematów, indywidualnego do nich podejścia i kreatywności artystki, jej oeuvre jest zbiorem otwartym. Janina Twardy nadal poświęca swój czas na działalność instruktorską w Pracowni Edukacji Plastycznej w Centrum Kultury „Browar B.” Tworzy także nowe kompozycje rysunkowe, które zapewne jeszcze nie raz będziemy mogli podziwiać na ekspozycjach. Wystawa „Janina Twardy. Złoty Jubileusz” nie jest więc podsumowaniem, kropką postawioną na końcu plastycznego zdania ale przecinkiem, po którym następuje ciąg dalszy, niejednokrotnie jeszcze ciekawszej historii.

Wystawa czynna jest do 19.09.2021 roku. 

(Informacja prasowa MZKiD)

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz