Żołnierze Wyklęci, ale i Niezłomni. Włocławek pamięta o bohaterach narodu

2023-03-01 13:40:30, Q4

Jak co roku 1 marca pod pomnikiem Armii Krajowej w Parku Łokietka odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011roku. Ma na celu upamiętnienie tych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po 1945 roku zdecydowali się kontynuować walkę przeciwko sowieckiej okupacji. Szacuje się, że w ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało około 80 tysięcy żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Ich liczba jednak sukcesywnie malała. W 1947 roku było ich już około 2 tysięcy. Ostatni „wyklęty” Józef Franczak zginął w 1963 roku.

Oddajemy hołd tym, którzy przez lata komunizmu pod reżimem mieli być skazani na zapomnienie. Z zapisków, czy osobistych rozmów wiemy, że określali to, co zgotowali im Polacy właśnie w tamtych czasach jako gorsze tortury, niż hitlerowskie Niemcy. Tym ludziom należy się pamięć. Dlatego co roku tu jesteśmy – mówi Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP.

Kolejne uroczystości odbędą się dzisiaj o godzinie 18:00. W Klasztorze Ojców Franciszkanów zostanie odprawiona msza, po której złożone zostaną kwiaty pod obeliskiem pamięci.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz