Po remoncie zrealizowanym w 2020 roku przy wsparciu miejskiej dotacji w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 kamienica przy ul. Piekarskiej 15 zmieniła się nie do poznania i dziś jest prawdziwą perełką w obszarze rewitalizacji.
O tym, ile dobrego już się wydarzyło w kwestii remontowania starych kamienic, mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski:
Od 2019 roku udzieliliśmy 33 dotacje na prace w 24 nieruchomościach. Wysokość naszego wsparcia wyniosła prawie 5 mln złotych, oczywiście należy do tego dodać zaangażowanie i środki właścicieli kamienic. Łącznie w ciągu 4 lat na odnowienie budynków w najstarszej części Włocławka przeznaczono ponad 11 mln zł.
Jednak chyba najwięcej pozytywnych emocji wzbudza kamienica przy ul. Piekarskiej 15. Elewacja tego obiektu to jednak nie wszystko. W 2021 i 2022 roku przeznaczono kolejne wsparcie z budżetu miasta na dalsze prace w budynku głównym i oficynach. Efektami robót zrealizowanych dzięki miejskiej dotacji oraz prac zrealizowanych we własnym zakresie, jest m.in. wymiana konstrukcji dachu i elewacji oficyny zachodniej, wymiana części instalacji elektrycznej, odnowienie schodów, klatek schodowych, częściowo stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana balustrad.
Jaka motywacja leży u podstaw takiego zaangażowania? Właściciele budynku, Państwo Aleksandra i Leszek Ruteccy zgodnie przyznają, że robią to, bo lubią dawać nowe życie starym, historycznym rzeczom, od drobiazgów i detali, po dawne mury.
Chcielibyśmy, aby Piekarska 15 stała się inspiracją dla innych właścicieli nieruchomości z obszaru rewitalizacji, zresztą na naszej ulicy już są kolejne odnawiane kamienice. Urząd Miasta bardzo wspiera takie inicjatywy, wystarczy złożyć wniosek – mówi Pani Aleksandra Rutecka.
Co ciekawe, właściciele ze środków własnych postanowili w 2022 roku zlecić wykonanie muralu, nawiązującego do historii kamienicy. Obecnie, malowidło zachwyca nie tylko mieszkańców, ale i osoby będące we Włocławku przejazdem.
Roboty wykonane pod adresem Piekarska 15 i zaangażowanie właścicieli są przykładem niezwykłej staranności i troski o standard techniczny nieruchomości, co przekłada się na poprawę jakości życia lokatorów, funkcjonowanie przedsiębiorców w zlokalizowanych tam lokalach użytkowych, a także estetykę przestrzeni publicznej w tej części Śródmieścia.
(Inf. prasowa UM Włoclawek)
Komentarze (0)