Włocławek liderem w budowie mieszkań komunalnych. Ile buduje się ich w Polsce?

2023-01-30 16:51:02, Q4

Jeden post na Facebooku i jednocześnie dwie wiadomości. Znakomita dla Włocławka i bardzo zła dla innych gmin i powiatów. Aż 42% wszystkich mieszkań komunalnych, jakie wybudowano w ubiegłym roku w Polsce znajduje się we Włocławku. Chodzi o inwestycję przy ulicy Celulozowej.

W ubiegłym tygodniu na profilu posła Macieja Gduli pojawiła się informacja dotycząca kondycji budownictwa komunalnego w naszym kraju. Jest źle, jak się okazuje w roku 2022 na mieszkaniowej mapie Polski przybyło zaledwie 687 takich lokali, 288 spośród nich znajdziemy na ulicy Celulozowej.

Na tle Europy Polska wypada blado, nie wdając się w szczegóły, warto wspomnieć, ze około 40% mieszkańców Europy Zachodniej ( dane za rownosc.eu) mieszka w mieszkaniach wynajmowanych od przedsiębiorstw publicznych, w Polsce to nadal rzadkość, a Włocławek staje się na tej płaszczyźnie prekursorem.Jest jednym z pierwszych miast, które zdecydowały się na sięgnięcie po środki BGK:

Korzystamy z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego – przypomina Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta – I apelujemy o więcej – dodaje – Jak widać po Włocławku, jeśli samorząd ma możliwość skorzystania ze środków zewnętrznych to to robi i robi to skutecznie, do czego też innych samorządowców w całym kraju namawiam.

Póki co jednak inne samorządy nie korzystają z tego instrumentu w taki sposób jak Włocławek. Dlaczego tak się dzieje? Krzysztof Kukucki przyczyn szuka w tym, że Fundusz jest stosunkowo nowym instrumentem.

Pionierzy, tacy jak Włocławek, muszą przetrzeć pewne szlaki, żeby naśladowcy poszli ich tropem – wyjaśnia.

Jak dodaje istnieje jednak jeszcze jeden powód. Chodzi o przekaz, jaki dominował w publicznej debacie od dekad. Przekaz, mówiący, że po prostu „trzeba” posiadać mieszkanie na własność, nawet jeśli wiąże się to z wieloletnim związaniem się z bankiem, który udzieli nam kredytu hipotecznego. Ta narracja wydaje się wciąż wpływać na postrzeganie rynku mieszkaniowego, bywa, że także przez samorządowców.

Krzysztof Kukucki podkreśla, że decyzje podejmowane obecnie przez władze miasta są konsekwencją realizacji postulatów Lewicy, która już od 2016 roku forsowała program „Włocławskie Mieszkania”, który obejmował wybudowanie mieszkań na wynajem.

Włocławek po raz kolejny, w kolejnych obszarach, świeci przykładem dla innych samorządów – podsumowuje zastępca prezydenta – Chciałoby się, żeby tych pozytywnych przykładów z Włocławka w świat szło więcej i więcej.

Rolę lidera w budowaniu mieszkań komunalnych miasto ma szansę utrzymać także w kolejnych latach. Aktualnie rozpoczął się drugi etap projektu Celulozowa (144 mieszkania), kończą się także prace projektowe nad budynkami przy ulicy Starodębskiej. Gotowe są już projekty zespołu budynków, jaki powstanie przy ulicy Cyganka. Planowana jest przebudowa kamienicy przy ulicy Maślanej (tu miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie), projektowane są też nowe mieszkania u zbiegu ulic Tumskiej i 3 Maja.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz