Terytorialność to jedno z głównych założeń funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W województwie kujawsko-pomorskim na prawie dwa miliony mieszkańców przypada ponad 2200 terytorialsów.
W miniony weekend żołnierze WOT z Kujaw i Pomorza, rozpoczęli kolejny rok szkoleniowy. Tym razem w każdym z trzech batalionów (Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu), jak i w samodzielnych kompaniach w sztabie brygady (w Bydgoszczy) jednocześnie.
Różne kierunki, różne zadania, jedna potrzeba
O tym, że proces szkoleniowy jest ważny i że uczyć trzeba się przez cały czas, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego, aby działania były spójne z ewentualnym zagrożeniem terytorialsi ćwiczą bardzo różne kompetencje.
W Bydgoszczy żołnierze-ochotnicy w ramach służby w kompanii logistycznej, uczyli się jak rozstawiać kuchnię polową w terenie. Jak gotować na niej m.in. tradycyjną wojskową grochówkę czy odgrzewać kiełbasę. Dodatkowo pokazano im i mogli przećwiczyć, w jaki sposób działa i jak obsługiwać cysternę wodną, jak bezpiecznie podnosić i przewozić obiekty dużych gabarytów. Każdy mógł również przećwiczyć to jak założyć opatrunek medyczny i przypomnieć sobie podstawy z terenoznawstwa. Poinformował por. Damian Frӧhlich – dowódca kompanii logistycznej.
W Toruniu żołnierze ćwiczyli m.in. jazdę nocną w kolumnie, na drogach i bezdrożach w trudnych warunkach terenowych bez użycia świateł, używając jedynie noktowizorów. Poruszali się wojskowymi pojazdami typu jelcz i star. Dodatkowo ćwiczyli rozwijanie i zwijanie poszczególnych elementów logistycznych i użycie sprzętu w działaniach opóźniających i obronnych. Powiedział ppor. Marcin Walkiewicz dowódca plutonu logistycznego 81 batalionu lekkiej piechoty.
Ppor. Wiktor Wobszal z 82 blp w Inowrocławiu poinformował, że w trakcie tego weekendu żołnierze korzystali z jednego z najbardziej innowacyjnych miejsc treningowych w Polsce, tzw. kill house. Dzięki czemu mogli poznać sposoby walki w terenie zurbanizowany (CQB) i przejścia z zielonej do czarnej taktyki. Uczestnicy ćwiczyli obserwacje każdego ze strategicznych miejsc, m.in. okien, piwnicy, dachów i wnęk budynku. „Obecnie większość działań wojennych ma miejsce w terenie zurbanizowanym, dlatego właśnie tak ważne jest, aby żołnierze mogli przećwiczyć te zagadnienia.”- podsumował dowódca plutonu z 82 batalionu lekkiej piechoty.
W Grudziądzu żołnierze m.in mogli przećwiczyć realne orientowanie się na mapie i zestawić to z poznanymi już elementami taktyki. Zajęcia były przeprowadzone w formie marszu w stałym rejonie odpowiedzialności. „Obecnie ludzie z reguły nie potrafią odnaleźć się na mapie. Często korzystają z tzw. GPS-a w telefonie czy map Google. W trakcie realnego zagrożenia takie rozwiązania nie będą funkcjonować. Dlatego też uczymy naszych żołnierzy najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów dotarcia do określonych, realnych punktów w terenie.” Powiedział o zajęciach instruktor st.szer. Mateusz Gorzka.
Brygada na 5
Dowódca brygady płk. Krzysztof Stańczyk zaznacza, że jego żołnierze działają na bardzo wielu różnych kierunkach. Na początku działania były skupione przede wszystkim na pozyskaniu infrastruktury, doborze odpowiedniej kadry, jak i na rozpoczęciu cyklu szkoleniowego. Obecnie żołnierze przechodzą do praktycznych i realnie potrzebnych szkoleń, a samo formowanie brygady zakończy się właśnie w tym roku powołaniem ostatniego 84 batalionu we Włocławku.
Choć brygada funkcjonuje pięć lat, dowódca ocenia ją na „4,5, dlatego że jest jeszcze wiele obszarów w których się szkolimy i w których umiejętności dopiero pozyskujemy, my jako żołnierze czy dowódcy”.
Być może Wojska Obrony Terytorialnej są właśnie dla Ciebie. Być może jesteś zainteresowany poszerzaniem swoich kompetencji i chcesz być odpowiedzialny za siebie, swoich bliskich i za lokalną społeczność.
Jeśli jesteś pełnoletni, jesteś obywatelem Polski i nie byłeś karany, a chcesz wstąpić do WOT, udaj się do najbliższego Regionalnego Centrum Rekrutacji i wstąp do WOT.
(Informacja prasowa 8.K-PBOT/fot. st. szer. Paulina Moskal, st. szer. Marek Biernacki).
Komentarze (0)