Kobieta wielu talentów i pierwsza w panteonie europejskich gwiazd, które zrobiły zawrotną karierę w amerykańskim kinie. Pola Negri. Wczoraj, we włocławskim Teatrze Impresaryjnym podsumowano „Rok Poli Negri” w kujawso-pomorskim.
Urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie, jej talent taneczny pchnął ją do Warszawy, gdzie już w wieku 10 lat została uczennicą szkoły baletowej. Plany kariery tanecznej pokrzyżowała ej choroba a młoda Apolonia Chałupiec postanowiła rozpocząć swoją przygodę z aktorstwem. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku, w 1917 przeniosła się do Berlina, gdzie przykuła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Dalszy ciąg jej historii znamy. Podróż za ocean i kariera gwiazdy kina niemego.
Była pierwszą europejską gwiazdą zaproszoną do Hollywood – przypomina Mariusz Kotowski, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych autor książek o Poli Negri – To było jej ogromne osiągnięcie, ona była pierwsza. Po niej pojechała Greta Garbo, Marlena Dietrich i wszystkie inne gwiazdy z Europy, ale ona stworzyła ten trend, ę modę na gwiazdy z Europy.
Udźwiękowienie kina (swoją drogą wynalazek urodzonego we Włocławku Józefa Tykocińskiego) był jednocześnie końcem jej statusu gwiazdy (choć zagrała jeszcze w kilku filmach). Jednak, jak przypomina Grażyna Troszyńska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Nauczycieli, wciąż pozostawała osobą niezwykle aktywną i co warte podkreślenia otwartą na potrzeby innych:
To przecież ona była inspiratorką do podejmowania działań, to ona również pomagała innym ludziom, którzy byli na emigracji w Ameryce, mam tu na myśli Polaków. To ona wyciągała rękę do różnych osób, po to by pomóc, by wesprzeć talent.
To właśnie włocławski KPCEN podsumował „Rok Poli Negri”, ogłoszony przez samorząd województwa, by uczcić 125 rocznicę urodzin gwiazdy. W 2022 roku w całym regionie, w tym we Włocławku odbył się szereg imprez upamiętniających pochodzącą z Lipna autorkę. Były one skierowane do młodzieży, choć nie tylko.
Zadziało się tyle, że nie sposób ująć tego w kilku słowach – potwierdza Dorota Łańcucka z KPCEN – było to mnóstwo aktywności twórczych, artystycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, na miarę wielu talentów Poli Negri.
Wczorajsze spotkanie we włocławskim teatrze było swoistym przeglądem tych aktywności, na scenie można było zobaczyć scenie, montaże słowno-muzyczne, czy utwory przygotowane przez inspirowanych życiem lipinianki uczestników.
Obecna na podsumowaniu wiceprezydent miasta Domicela Kopaczewska wyraziła nadzieję, że zakończony „Rok Poli Negri” jest początkiem nowego etapu w propagowaniu pamięci o aktorce.
Powinniśmy się chwalić takimi postaciami. Powinniśmy pokazywać młodym ludziom, że z Lipna do Hollywood wcale nie jest tak daleko, kiedy ma się talent, kiedy jest się pracowitym, kiedy chce się osiągnąć sukces.
Jak podkreśla Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa, Pola Negri jest dla regionu ważną postacią.
Pokazuje, że tu, na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej rodziły się największe gwiazdy kultury światowej. Pola Negri miała olbrzymi wpływ na obraz kultury masowej(…).
Pola Negri zmarła, w wieku 90 lat, w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.
Przypomnijmy, że corocznie w Lipnie odbywa się Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”.
Komentarze (0)