Zamknij X

Spółka EnergiaNova chce zbudować we Włocławku nową elektrociepłownie

2022-12-21 10:35:06, Q4

Projekt nosi nazwę "Centrum Energii Włocławek". Centrum ma być tańszym oraz ekologicznym źródłem ciepła i prądu dla Włocławka, a zamiast węgla wykorzystywać do produkcji energii odpady wytwarzane przez mieszkańców miasta. Budowa nowej elektrociepłowni planowana jest w sąsiedztwie włocławskiego MPECu.

Projekt zakłada powstanie niskoemisyjnej elektrociepłowni, czyli Centrum Energii Włocławek (CEW) przy ul. Zielnej. Instalacja produkować będzie rocznie około 700 000 GJ ciepła, które w całości trafi do miejskiej sieci i zabezpieczy w 100% tzw. podstawę ciepłowniczą miasta. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy korzystać będą mogli z jednego, ekologicznego i tańszego źródła energii przez 6-7 miesięcy w roku. Około 45 000 kWh energii elektrycznej może natomiast zasilić włocławskie szkoły czy posłużyć do oświetlenia ulic. Inwestorem projektu jest spółka EnergiaNova, powołana na ten cel przez włocławskiego przedsiębiorcę Karola Borkowskiego.

Nowa elektrociepłownia ma stanowić tańszą alternatywę dla węgla i wykorzystywać do produkcji energii lokalne, ekologiczne paliwo, czyli odpady nienadające się do recyklingu, wytwarzane przez mieszkańców miasta i okolicznych gmin. - Surowiec pochodzić będzie głównie stąd, skąd już dzisiaj jest zbierany i transportowany. Zamiast trafiać na składowisko w Machnaczu, może posłużyć do produkcji użytecznej energii na potrzeby włocławskich szkół, urzędów i wielu tysięcy mieszkań podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rocznie planujemy zagospodarowywać w ten sposób około 90 tys. ton paliwa – mówi Michał Skórski, prezes spółki EnergiaNova.

NIŻSZE RACHUNKI ZA ODPADY

Centrum Energii Włocławek pozwoli zredukować o kilkadziesiąt tysięcy ton rocznie ilość spalanego we Włocławku węgla. Tym samym nowa elektrociepłownia ograniczy wielomilionowe wydatki MPEC związane z zakupem drogiego surowca oraz uprawnieniami do emisji CO2. Instalacje tego typu są zwolnione z takich opłat. Powstanie CEW jest szansą nie tylko na niższe rachunki za ciepłą wodę i ogrzewanie, ale także ograniczenie wzrostu opłat za śmieci. – Koszt zagospodarowania odpadów w tego typu instalacjach jest znacznie tańszy od składowania, obarczonego tzw. Opłatą Marszałkowską (która wynosi w 2022 prawie 300 PLN/t). Energia cieplna będzie natomiast w całości przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej zgodnie z taryfami zatwierdzonymi przez Urząd Regulacji Energetyki – dodaje Michał Skórski. Szczegóły dotyczące potencjalnej współpracy z Miastem będą przedmiotem ustaleń i negocjacji na podstawie podpisanego w ubiegłym tygodniu listu intencyjnego między władzami miasta, a inwestorem.

EKOLOGICZNA ENERGIA ZA 4 LATA

Elektrociepłownia mogłaby zacząć funkcjonować na przełomie 2026 i 2027 roku. Projekt jest na etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych związanych z procedurą uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Dokumentacja w tej sprawie została złożona 19 grudnia 2022 roku w Urzędzie Miasta Włocławek. Założenia inwestycji będą opiniowane m.in. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska,Urząd Marszałkowski czy służby sanitarne. Inwestor zapowiada także działania informacyjno- konsultacyjne.

Planujemy organizację spotkań, punktów konsultacyjnych czy wjazdów studyjnych dla mieszkańców, wszystkie aktualne informacje dotyczące projektu znaleźć można także na stronie Internetowej (www.cew.com.pl) – informuje Michał Skórski.

PORA NA WŁOCŁAWEK

W Europie funkcjonuje ponad 520 instalacji produkujących energię z odpadów. Część z nich znajduje się także w polskich miastach, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy, Koninie, Poznaniu, Rzeszowie, Białymstoku, Zabrzu oraz Krakowie. Nowe instalacje powstają w Olsztynie, Gdańsku i Warszawie. Kolejne planowane są w Lublinie, Zduńskiej Woli, Koszalinie, Suwałkach czy Gliwicach. Do grona miast zasilanych ekologiczną energią ma szansę dołączyć Włocławek. Rozwój tego typu instalacji jest jednym z założeń rządowej strategii dla ciepłownictwa. Zgodnie z danymi URE za 2020 rok średnia cena ciepła produkowanego w Polsce z odpadów komunalnych wyniosła 34,91 zł/GJ i była tańsza o około 20 % od węgla kamiennego (43,88 zł/GJ) oraz o ponad 35% od gazu ziemnego (53,64 zł/GJ).

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz