XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczyźnianej

2022-11-14 12:17:12, Q4.pl

W Święto Niepodległości, dwudziestu dwóch wykonawców z całej Polski zmierzyło się we włocławskim centrum kultury. To wszystko w ramach XI już edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej.

Celem Festiwalu jest upowszechnianie treści patriotycznych oraz wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia przez różnorodne formy artystyczne.  Jury oceniało dobór repertuaru, technikę wokalną, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Było bardzo dużo ciekawych wyborów jeśli chodzi o utwory śpiewane. Oprócz tradycyjnych pieśni patrotycznych które wszyscy znamy, które były interpretowane w dość oryginalny sposób, pojawiły się także teksty poetów, zupełnie wcześniej nieznane - teksty Tuwima czy teksty Anny Kamińskiej. - mówi Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor Centrum Kultury Browar B.

W skład jury tegorocznej edycji festiwalu wchodzili Ola Szomańska, Katarzyna Winiarska oraz maestro Marian Szczepański.
W koncercie o 18.00 wystąpili laureaci konkursu oraz Olga Szomańska z zespołem.

„Śladem Wolności” to wyjątkowa, muzyczna lekcja historii z Olgą Szomańską. Usłyszeć mogliśmy najważniejsze polskie pieśni o tematyce niepodległościowej i wolnościowej z ostatnich ponad 100 lat historii naszego kraju. Od „Pierwszej Brygady” i „Wojenko, wojenko” przez „Warszawskie dzieci”, „Warszawo ma”, aż po „Balladę o Janku Wiśniewskim”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Sen o Wiktorii”.

Pieśni patriotyczne dają nam siłe do walki. Muzyka i utwory patriotyczne w dalszym ciągu powodują poryw serca. Dają nam siłę, nadzieje, dalej gotują nas do walki. To jest nasza tożsamość. Każdy obywatel Polski powinień znać te podstawowe utwory. To nasza tożsamość, która mówi o naszej historii – mówi Olga Szomańska, wokalistka i członkini Jury.

Szomańska to laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość”, Srebrnej Tworzy VI edycji popularnego programu rozrywkowego Twoja Twarz Brzmi Znajomo oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej. Współpraca z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt z oratoriami. Jako pierwsza polsko wokalistka wystąpiła w duecie z Andrew Bocellim. Jest znaną aktorką musicalową i serialową.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz