Co z całodobową apteką we Włocławku? Radna Agnieszka Jura-Walczak pisze do prezydenta

2022-10-25 10:40:08, Q4.pl

Od połowy maja 2021 roku we Włocławku brakuje całodobowej apteki. Ponad pół roku temu z prowadzenia nocnych dyżurów zrezygnował punkt zlokalizowany przy placu Wolności. Czy apteka powróci? Radna Agnieszka Jura-Walczak pisze w tej sprawie do prezydenta.

Ta sprawa regularnie powraca na sesjach Rady Miasta i póki co nie pojawiło się rozwiązanie tego palącego problemu. Włocławianie, którzy chcieliby zaopatrzyć się w potrzebne leki w nocy nie mają takiej możliwości.

W poniedziałek 24 października 2022 konferencję w sprawie braku nocnej apteki, zorganizowała radna Agnieszka Jura-Walczak (Koalicja Obywatelska). Poinformowała o wystosowanej do prezydenta interpelacji, w której zawarte są dwie rzeczy: projekt uchwały dotyczący powstania całodobowej apteki oraz informacja konieczności zaciągnięcia opinii w w sprawie zaopiniowania tego projektu.

Mając na względzie szczególny czas, kiedy dostęp do systemu ochrony zdrowia jest ograniczony, każdy miesiąc trwania sytuacji, w której mieszkańcy naszego miasta są pozbawieni możliwości korzystania z apteki w systemie całodobowym stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia włocławian.

W projekcie uchwały radna wskazała wszystkie apteki prowadzące działalność we Włocławku i przygotowała harmonogram dyżurów w porze nocnej, niedziele i święta. Radna zaznacza, że w mieście jest ponad 30 aptek, więc każda z nich pełniłaby dyżur raz na kilkanaście miesięcy.

Rozłożyłam dyżury sprawiedliwie. Apteki dyżurowałyby od godz. 22 do 7 rano. Zamiany dyżurów odbywałyby się między właścicielami aptek. Zmiana byłaby dopuszczalna po uprzednim poinformowaniu urzędu i mieszkańców. We Włocławku mamy ponad 30 dyżurujących aptek, więc każda z nich świadczyłaby dyżur co trzydzieści kilka dni. To nie byłoby aż tak wielkim obciążeniem – mówi Agnieszka Jura-Walczak.

Przypomnijmy, że władze Włocławka już nie raz tłumaczyły, iż zgodnie z ustawą prawo farmaceutyczne - samorząd miasta ma obowiązek ustalenia godzin pracy aptek na terenie miasta, ale nie ma żadnych możliwości prawnych, żeby ten przepis egzekwować. W odpowiedzi na złożoną niedawno interpelację w tej sprawie przez radnego Czesława Zarzecznego, prezydent Włocławka zaznaczył, że problem związany z funkcjonowaniem całodobowych aptek może zostać rozwiązany poprzez zmianę ustawy „Prawo Farmaceutyczne”. 

Kwestię dyżurów aptek radna Agnieszka Jura-Walczak konsultowała z prawnikiem Przemysławem Ziemeckim z kancelarii Ziemecki – Kancelaria Radcy Prawnego.

Punktem wyjścia do tego, by apteki zaczęły dyżurować, jest podjęcie uchwały. Po upływie 14 dni od opublikowania w dzienniku urzędowym, staje się ona prawem miejscowym. Wówczas - gdy apteka uwzględniona w harmonogramie - nie będzie pełniła dyżuru, narusza to prawo. Pytanie, do jakiej konsekwencji to doprowadzi? Można rozważać dalsze kwestie, np. narażenie na utratę zdrowia. Analiza orzecznictwa sugeruje i podpowiada, że po podjęciu takiej uchwały, apteki w innych miastach zaczęły dyżurować. Jeśli problemy się pojawią, to można stosować dalsze środki – mówił podczas spotkania z dziennikarzami prawnik Przemysław Ziemecki.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz