Spór zbiorowy w Indorama Ventures – chodzi o zarobki

2022-09-20 17:10:44, Q4.pl

We włocławskim oddziale firmy Indorama Ventures, niedawno powstały związek solidarności jest w sporze zbiorowym z zarządem firmy. Członkowie związku żądają podwyżek dla pracowników o wysokości 1500 złotych.

Firma Indorama Ventures jest światowym potentatem w kwestii produkcji chemicznej. W przypadku oddziału we Włocławku, jest to produkcja opakowań PET, głównie wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, ale i także w przemyśle farmaceutycznym.

Firma działa na terenie 34 krajów w 136 zakładach, w których zatrudnia ponad 26 tysięcy osób.

Czlonkowie związku powtarzają, że nie chcą stawiać firmy w złym świetle, jednak w świetle inflacji która panuje na terenie naszego kraju, wartość pieniądza który otrzymują znacznie spadła, dlatego rządają podwyżki 1500 złotych na każdego zatrudnionego pracownika, począwczy od dnia 1 września, z wyrównaniem do dnia 1 sierpnia.

Wynagrodzenie które otrzymujemy jest nieadekwatne do pracy którą świadczymy. To bardzo skomplikowany proces chemiczny, który wymaga dużego doświadczenia. Proces nauki podstawowego operatora trwa około roku – mówi Tomasz Dziewulak, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Indorama Ventures

Przedstawiciele związku sformuowali swoje żądania już 29 lipca tego roku. Niestety jak do tej pory, do żadnych rozmów w celu załagodzenia konfliktu nie doszło.

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi bardzo wyraźnie – niezwłocznie po złożeniu takiego żądania, pracodawca powinien przystąpić do rozmów ze stroną która takie żądania składa. Niestety tutaj nie ma póki co rzadnego dialogu. - mówi Janusz Dębczyński, Przewodniczący oddziału Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej NSZZ Solidarność.

Pracodawca wyznaczyl termin na rokowania – 29 września tego roku, tlumaczac się przyczynami organizacyjnymi – remontem, co według związkowców jest brakiem poszanowania zapisów ustawy, oraz oznaką braku dobrej woli ze strony firmy.

W przypadku braku podjęcia dialogu przez firmę Indorama Ventures i zaostrzenia się sporu, NSZZ Solidarność nie wyklucza pikiety na poziomie regionalnym, czy nawet krajowym.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz