Po ogólnopolskich protestach 31 sierpnia 1980 roku podpisano „Porozumienia Sierpniowe”. Rząd PRL zgodził się w ich wyniku na powstanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych. W ten sposób powstała „Solidarność”. Rocznicę tych wydarzeń uczczono w niedzielę we Włocławku.
Utworzenie wolnych związków zawodowych było jednym z 21 postulatów ogłoszonych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podczas fali strajków w 1980 roku. Po tym, kiedy rząd ugiął się pod presją strajkujących i zdecydował się przystać na ich żądania rozpoczął się tzw. „karnawał Solidarności”, zakończony wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 roku i delegalizacją związku.
W niedzielę 25 sierpnia 44 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” świętowali włocławscy związkowcy. Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej we włocławskiej katedrze, odprawionej w obecności pocztów sztandarowych. Następnie złożono kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W rocznicowych uroczystościach, oprócz związkowców, uczestniczyli także: poseł Joanna Borowiak i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Komentarze (0)