W KPCEN: 200 wydań 'Pana Tadeusza' na 200 lat polskiego romantyzmu

2022-09-14 14:51:00, Q4

W 1822 roku, w Wilnie, światło dzienne ujrzały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten manifest polskiego romantyzmu zapoczątkował tę epokę w rodzimej literaturze. W szczególny sposób to 200-lecie uczczono w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli, do 31 października można tu oglądać wyjątkową kolekcję wydań „Pana Tadeusza”.

„Litwo, Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie...” Początek inwokacji „Pana Tadeusza” jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych cytatów w literaturze polskiej, a sama epopeja narodowa stanowi wciąż przywoływany, niemal pomnikowy element rodzimej literatury. Nie dziwi więc, że dzieło wciąż budzi żywe zainteresowanie czytelników i... kolekcjonerów. W tym gronie znajduje się torunianka, Pani Krystyna Warachowska, która kolekcjonuje wydania „Pana Tadeusza” i związane z tym dziełem pamiątki. Obecnie w kolekcji znajduje się 250 wydań dzieła, najstarsze z 1858 roku.

Swoją kolekcję zaczęła tworzyć w 2010 roku. Jednym z powodów był mało znany fakt, związany z wyjątkowym wydaniem dzieła Mickiewicza:

Pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” w formie pojedynczego tomu, w formie odrębnego tomu a nie w formie dzieł, tak jak wydawano wcześniej, miało miejsce w Toruniu. Wydał to Ernst Lambeck – wyjaśnia – Pomyślałam sobie, takie wydarzenie, a ja w Toruniu w ogóle o tym nie słyszałam.

W zasobach Pani Krystyny znaleźć można dużo więcej wyjątkowych, choć może nie tak wiekowych wydań poematu, choć nie tylko książki wchodzą w ich skład i nie tylko one znajdują się na wystawie w KPCEN. Znaleźć tu można także ilustracje książek, plakaty i fotosy związane z dziełem Adama Mickiewicza.

Bardzo ciekawa kolekcja, bogato ilustrowana, przepiękna. Zachęcam do oglądania, bo pokuszę się o stwierdzenie, że jest to jedyna taka kolekcja, tak duża, zbiorów „Pana Tadeusza”. Tak wartościowych, tak pięknie wydanych - zachęca do odwiedzenia wystawy Grażyna Troszyńska, dyrektor KPCEN.

Już w tej chwili wiadomo, że cieszy się ona olbrzymim zainteresowaniem ze strony włocławskich szkół. Ich uczniowie będą mogli obejrzeć ją w najbliższym czasie.

Wystawa czynna będzie do 31 października.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz