X edycja ogólnopolskiej konferencji Edukacja w Cyfrowym Wymiarze

2022-06-03 15:50:54, Q4.pl

Już dziesiąty, jubileuszowy raz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku mogło zaprosić gości na konferencję dotyczącą Edukacji w Cyfrowym Wymiarze. Rozmawiano między innymi na temat digitalizacji edukacji jako warunek niezbędny do nowoczesnego kształcenia.

Technologia cały czas idzie do przodu, również w zakresie edukacji. Obecnie rzutniki, tablice interaktywne czy wyspecjalizowane stanowiska komputerowe to codzienność w każdej szkole. Następnymi krokami wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość.

Jest to nowy wymiar edukacji. Jak przypomnę sobie kiedy zaczynaliśmy działania związane z edukacją cyfrową, wszystko zaczynało się od tablic interaktywnych. - mówi Grażyna Troszyńska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

Wszystko dzięki programom takim jak Laboratoria Przyszłości. Program ten umożliwia szkołom zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii jak i stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Szkoły w województwie kujawsko-pomorskim, w ramach inicjatywy Laboratoria Przyszłości, otrzymały 51 615 400 zł, które mogą przeznaczyć na nowoczesne pomoce dydaktyczne. We Włocławku środki przekazane 17 szkołom podstawowym, wyniosły łącznie ponad dwa miliony złotych. Ministerstwo zapowiada że to nie koniec rozwiązań.

Już w nadchodzącym tygodniu będziemy mogli usłyszeć o kolejnych krokach które są podejmowane w stronę digitalizacji edukacji na miarę XXI wieku. Planujemy również rozwój Laboratoriów Przyszłości. Pragnę zachęcić wszystkich nauczycieli do wypełnienia ankiety odnośnie szkoleń – mówi Mateusz Rafał z Ministerstwa Edukacji Narodowej

Ankieta ta, ma pomóc Ministerstwu Edukacji w precyzyjnej diagnozie i odpowiedzi na problemy nauczycieli dotyczących szkoleń w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

A szkolenia te, według Kuratorium Oświaty są bardzo potrzebne. Mimo nowej technologii w szkołach, to właśnie młodzi uczniowie mają przewagę jeśli chodzi o obycie z nową technologią. Nasz region cały czas walczy z problemem starzejących się nauczycieli, a co za tym idzie, brakiem wiedzy na temat obsługi nowych technologii na potrzeby edukacyjne.

W tym roku diagnozowaliśmy problem związane z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych w procesie edukacyjnym. Okazuje się, że cały czas jest duża potrzeba w zakresie doskonalenia nauczycieli w tym aspekcie – mówi Małgorzata Oborska, kujawsko-pomorski Wicekurator Oświaty.

Konferencja to nie tylko rozmowy, ale i pokazy. Uczestnicy oprócz wykładów mieli niezwykłą okazję do indywidualnych spotkań i konsultacji z doświadczonymi firmami dostarczającymi najnowsze światowe rozwiązania technologiczne stosowane w edukacji na stoiskach wystawienniczych, takich jak:

  • Aktin,
  • PASCO,
  • BeCreo,
  • Ei System,
  • Revas,
  • Knoocker,
  • Moje Bambino,
  • EduSense,
  • Google for Education,
  • GoCloud.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz