Zamknij X

220 milionów na 108 zadań w regionie. We Włocławku samorządowcy otrzymali rządowe vouchery

2022-07-28 14:55:42, Q4

Dziś (28 lipca ) w Auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku samorządowcy z regionu odebrali vouchery na dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych - edycja trzecia – PGR.

O środki mogły, podobnie jak w poprzednich edycjach, aplikować samorządy na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane po transformacji Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej. Gminy popegeerowskie mogły ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 98 % wartości zaplanowanej inwestycji.

To wyjątkowy program, jakiego do tej pory nie było. 4 miliardy złotych przeznaczone na wsparcie najpotrzebniejszych dla mieszkańców inwestycji. To przede wszystkim infrastruktura drogowa, bo na to wskazywali samorządowcy, (…) ale także rozwój infrastruktury edukacyjnej, sportowej – wymienia poseł Joanna Borowiak.

Skierowanie środków finansowych do gmin z pegeerowską przeszłością nie jest oczywiście przypadkowe. Jak podkreśla Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, ma to „naprawić pewną niesprawiedliwość”:

Wiemy dobrze, że po transformacji wiele z tych osób zostało z dnia na dzień pozbawionych pracy. Tak naprawdę nie było wcześniej, a przynajmniej te możliwości były bardzo mocno ograniczone, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków na te tereny. Dlatego my, w pewien sposób, chcieliśmy tą niesprawiedliwość naprawić.

Do województwa kujawsko-pomorskiego trafiło około 220 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na realizację 108 zadań. Dziś we Włocławku vouchery odebrali przedstawiciele samorządów z powiatów:  aleksandrowskiego, brodnickiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, lipnowskiego, radziejowskiego, rypińskiego, toruńskiego, wąbrzeskiego i włocławskiego.

Na liście beneficjentów nie zabrakło gmin z terenu powiatu włocławskiego. W gminie Włocławek, dzięki pozyskanej dotacji ma powstać Centrum Integracji Społecznej w Kruszynie.

Jest to duża inwestycja, jest to duży obiekt – podkreśla wójt gminy Magdalena Korpolak-Komorowska – Przede wszystkim będzie pełnił funkcję Domu Kultury, jak również będzie miejscem dla Ochotniczej Straży Pożarnej, z trzema stanowiskami dla samochodów pożarniczych.

Całkowita wartość tej inwestycji szacowana jest na 14 milionów złotych. Gmina ubiegała się o dotacje z kilku funduszy. W ramach Polskiego Ładu pozyskano 5 milionów złotych, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych – PGR, pozyskano kolejne 2 miliony złotych.

Łącznie do samorządów z naszej części województwa powędruje w ramach programu 107 milionów złotych.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz