Zamknij X

Gmina Kowal z dofinansowaniem. Hala w Grabkowie ma powstać do 2022 roku

2020-09-24 17:07:56, Maciej Kowalczyk

Sportowa Polska, to rządowy program mający na celu wsparcie inwestycji w infrastrukturę sportową lokalnych samorządów. Na liście beneficjentów Ministerstwa Sportu i Turystyki znalazło się także Grabkowo. Nieopodal Kowala powstanie niebawem nowa hala sportowa.

Zależy nam na tym, żeby ta inwestycja docierała do lokalnej społeczności. Była dostępna od rana do wieczora. Na tym nam najbardziej zależy, szczególnie w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa – tłumaczyła dziś Minister Sportu i Turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Minister wręczyła dziś na ręce wójta gminy Kowal umowę o dofinansowaniu inwestycji. Inwestycji, która jak przekonuje Stanisław Adamczyk, jest szczególnie potrzebna przy placówce, obchodzącej nie tak dawno jubileusz 125 lat istnienia.

Powołaliśmy tam zespół szkół, który ma przy sobie filię w Więcławicach, było tam też zlokalizowane gimnazjum. (…) To szkoła z tradycjami i nie ukrywam, że było naszą bolączką, nie tylko samorządu, ale też mieszkańców, że będą nam uciekały dzieci do innych szkół, do innych gmin, bo nie jesteśmy konkurencyjni. Sala sportowa, to coś pięknego, zwłaszcza w okresie zimowym – podkreśla wójt gminy Kowal.

Samorząd od lat przymierzał się do pozyskania dofinansowania na budowę sali. Dotąd jednak na przeszkodzie stały finanse. Jak tłumaczy Stanisław Adamczyk, gminy nie stać było na „dołożenie" wkładu własnego na poziomie 70% wartości inwestycji, a dotąd o takim udziale była mowa. Tym razem dofinansowanie w ramach programu „Sportowa Polska” obejmie 50% kosztów. Ponadto, samorząd ma zamiar finansować budowę korzystając także z innych rządowych i środków.

Jesteśmy w trakcie naboru wniosków do Funduszu Inwestycji Lokalnych i tutaj samorządy mogą pozyskać także konkretne środki na realizację tych potrzeb inwestycyjnych, które są najbardziej potrzebne mieszkańcom – przypomina Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Anna Gembicka.

Po te pieniądze chcą też sięgnąć włodarze gminy, co jeszcze bardziej obniży koszty inwestycji, ponadto środki na budowę obiektu (350 tysięcy złotych) mają popłynąć też z samorządu województwa. Łączna wysokość zewnętrznych środków w finansowaniu ma sięgnąć 3,35 miliona złotych.

Stanisław Adamczyk wyraża nadzieję, że sala powstanie do jesieni 2022 roku. Gmina już przygotowuje się do ogłoszenia postępowania przetargowego, które wyłoni przyszłego wykonawcę obiektu.

Cieszymy się bardzo, że nasz region rozwija się też w dziedzinie infrastruktury sportowej. Pamiętajmy o tym, że sala gimnastyczna, jak będzie budowana w gminie Kowal to także ośrodek życia sportowego dla całej gminy – zwraca uwagę poseł Joanna Borowiak.

Takich gmin w całej Polsce jest znacznie więcej, przypomina minister Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 2,3 mld złotych. To jest blisko 6300 obiektów (…) Cieszymy się, że te inwestycje powstają. Powstają w takich miejscowościach jak Grabkowo.

Ministerialne wsparcie otrzymają też inny gminy z kujawsko-pomorskiego. To m.in. Gmina Brzuze, Bukowiec czy Złotniki Kujawskie.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz