Dofinansowania dla OSP. Wręczono promesy

2020-09-25 12:24:41, Maciej Kowalczyk

Jednostki OSP z kujawsko-pomorskiego otrzymały granty na zakup nowego sprzętu i termomodernizacje remiz. Ireneusz Stachowiak; prezes WFOŚiGW przekazał vouchery prezesom strażaków ochotników podczas konferencji we Włocławku.

Ochotnicza Straż Pożarna nie zajmuje się tylko zagrożeniami jakie niosą pożary. Często to własnie oni są pierwszą linią pomocy między innymi podczas wypadków drogowych. Dzięki dofinansowaniom na kwotę powyżej 1.5 mln złotych dla jednostek na terenie powiatu włocławskiego, jednostki pożarnictwa uzyskają możliwość lepszego wyposażenia swoich oddziałów co z kolei zwiększy bezpieczeństwo i efektywność ich działań.

Państwowa Straż Pożarna i OSP to są dwa płuca pożarnictwa które zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom naszych gmin, miast, miejscowości. To strażacy druhowie OSP są najczęściej jako pierwsi na miejscu zdarzenia zanim dotrą wozy i dotrą strażacy Państwowej Straży Pożarnej. To druhowie OSP właśnie niosą te pierwszą, często kluczową i decydującą pomoc w ratowaniu życia i mienia ludzkiego - to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie (...) - podkreśla posłanka Joanna Borowiak

102 jednostki na terenie naszego województwa otrzymały dofinansowanie do 15 tysięcy złotych w ramach programu "Mały Strażak". Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu podstawowej potrzeby - nożyce hydrauliczne, pompy, umundurowanie bojowe etc.

W ubiegłym roku z 25 tyś zdarzeń OSP brała udział w co drugim z nich; samodzielnie, lub z pomocą Państwowej Straży Pożarnej. Bryg. Jacek Kaczmarek, komendant wojewódzki PSP chce aby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej realizowały podstawowe zakresy ratownictwa pożarniczego, ekologicznego, czy też wodnego.

W ramach programu "EKO-Strażak" finansowanego przez Wojewódzki Ośrodek Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 300 tyś złotych, aż 21 jednostek otrzymało dotację na wymianę źródeł ogrzewania. Ireneusz Stachowiak, poprzez ten program ma nadzieje, że dzięki temu programowi budynki będą bardziej przyjazne środowisku, jak i również tańsze w utrzymaniu.

Damian Redestowicz, prezes zarządu OSP w Mokowie powiedział jak ważny jest dla niego ten program, zaznaczając że gdyby ich jednostka miała polegać tylko i wyłącznie na środkach z budżetu gminy, pieniędzy na wymianę sprzętu i doposażanie by zabrakło.

Bardzo się cieszę, że OSP się rozwijają, bo w wielu powstają młodzieżowe drużyny pożarnicze. To zainteresowanie wśród młodych ludzi jest coraz większe - myślę że to wynika też z coraz lepszego sprzętu, coraz większego zainteresowania OSP i mam nadzieje że w przyszłym roku będziemy mogli przekazać podobne lub większe środki na te cele. - komentuje Anna Gembicka, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej

Do wyposażenia jednostek OSP dołączy także 26 nowych pojazdów pożarniczych, które poprawi skuteczność realizowanych zadań statutowych. Jest coraz lepiej. (...) jeszcze troszeczkę czasu brakuje żeby te wszystkie starsze pojazdy wymienić, ale robi się dobrze - komentuje Ariel Koprowski, prezes OSP Dobrzyń nad Wisłą.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz