Zamknij X

23 inwestycje za 26 milionów - samorządy powiatu z dotacjami

2019-09-13 11:42:14, Maciej Kowalczyk

Wczoraj w siedzibie włocławskiego Starostwa Powiatowego wręczono symboliczne vouchery na dotacje w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. 23 inwestycje drogowe realizowane na terenie powiatu zostały dofinansowane kwotą 26 milionów złotych.

W ramach FDS, w kolejnym „rozdaniu” puli rządowych środków wsparciem objęto 3220 dróg w całym kraju. W kujawsko-pomorskim jest to 177 inwestycji drogowych prowadzonych przez gminy i 45 powiatowych. Ich łączna wartość to blisko 230 milionów złotych.

Do 2028 roku w ramach Funduszu Dróg Samorządowych planujemy przekazać 36 miliardów złotych. Jeśli chodzi tylko o ten rok, to jest 6 miliardów złotych. To jest skala do tej pory niespotykana. Naprawdę ogromne inwestycje – przekonywała wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka

W ramach Funduszu rząd wspiera inwestycje samorządów w remonty i modernizacje infrastruktury drogowej w wysokości do 80% wartości inwestycji.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, walczy z wykluczeniem komunikacyjnym – mówił obecny na uroczystości Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury – Zbudowaliśmy podstawowe filary. Fundusz Połączeń Autobusowych, Fundusz Dróg Samorządowych (…) Jestem przekonany, że Fundusz Dróg Samorządowych (…) to przedsięwzięcie niebagatelne w swojej skali. Jeszcze nigdy tak wielkie środki finansowe nie trafiały do samorządów.

Minister, dziękował samorządowcom za aplikowanie o środki i podkreślał, że inwestycje w ramach FDS są „wspólnym staraniem” zarówno samorządów, jak i służb wojewody, które weryfikują przesłane wnioski o dofinansowanie.

Na potrzebę usprawnienia sieci komunikacyjnej w mniejszych miejscowościach Polski zwracali też uwagę senator Józef Łyczak i posłanka Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości:

Sam mieszkam od dawna na wsi i wiem jaka jest pilna potrzeba naprawy dróg. To, że polska wieś się zmienia to wszyscy widzimy. To, że polska wieś pięknieje, stara się coraz bardziej przyjazna, tysiące mieszkańców z dużych miast migruje na wieś. Ale wieś będzie jeszcze piękniejsza, jeśli zrobione będzie to, co jest najbardziej potrzebne: przywrócenie posterunków w gminach, przywrócenie połączeń autobusowych (…) A to wszystko może się stać wtedy, jak będziemy mieć dobre drogi – mówił senator, dodając, że program jest ważnym instrumentem w dążeniu do tego celu.

Joanna Borowiak, dodała ponadto:

Jestem dumna z samorządowców powiatu włocławskiego. Bo jesteście państwo niezwykle liczną grupą. Prawie wszystkie gminy, poza jedną, złożyły wnioski do FDS (…) Cieszę się bardzo, ze Państwo wykorzystujecie te środki i oczywiście namawiam, by sięgać po nie w kolejnych, możliwych rozdaniach.

Oprócz gmin powiatu włocławskiego i samego powiatu, z Funduszu skorzysta też Włocławek. Ponad 10,6 miliona złotych powędruje do miejskiego ratusza, na remonty i przebudowy dróg. Wśród zaplanowanych inwestycji znajduje się remont ulicy Grodzkiej i Witoszyńskiej, oraz przebudowa ulicy Żytniej.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz