Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie - po raz pierwszy akcja bezpłatnych badań ginekologicznych we Włocławku

2022-07-06 10:47:56, Q4

W najbliższą sobotę, 9 lipca, na parkingu przy Urzędzie Miasta na Zielonym Rynku 11/13 zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny, w którym, w godz. 10.00 – 16.00, każda kobieta będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię oraz test na obecność wirusa HPV). Gabinet, co jest szczególnie ważne, dostosowany jest do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami.

Akcja realizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej firmy farmaceutycznej Gedeon Richter Polska pn. „W kobiecym interesie”. Hasłem tegorocznej odsłony jest „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”, a działania adresowane są do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami (m.in. ruchu, wzroku czy słuchu).

Zapisy przyjmowane będą na miejscu w dniu badania, od godz. 9.30. Pacjentki posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności mogą zapisywać się również mailowo pod adresem wki@zdrowa-ona.pl oraz telefonicznie, w tym poprzez SMS, pod numerem 604 217 257.

Mobilny gabinet wyposażony jest w odpowiedni sprzęt, w tym podnośnik i wózek rehabilitacyjny oraz udogodnienia, które sprawiają że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu mogą się w nim czuć komfortowo. Na miejscu pacjentkom towarzyszy i udziela pomocy asystent medyczny. Dostępny jest tłumacz polskiego języka migowego, pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a oraz polski język migowy,

Kampania „W kobiecym interesie” została zainicjowana w 2019 roku przez firmę farmaceutyczną Gedeon Richter Polska. W poprzednich edycjach wspierała kobiety w pokonywaniu różnych barier ograniczających dostępność badań, takich jak wstyd czy strach. Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami wymaga również konieczności stworzenia dla nich miejsc dostosowanych do ich potrzeb. Niestety aż 77 % kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie. Co więcej, szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami.

(Inf.prasowa UM Włocławek)

Obraz Parentingupstream z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz