Mieszkańcy domów jednorodzinnych nadal mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę kopciuchów

2022-05-26 14:06:13, Q4.pl

Piece pozaklasowe, czyli tzw. „kopciuchy" będą zakazane już od końca 2023 roku. Z kolei do 2027 roku zostaną wyłączone z użytkowania piece 3 i 4 klasy, czyli większość używanych obecnie w gospodarstwach domowych kotłów węglowych. Urządzenia o najwyższej, 5 klasie, muszą być wyłączone z użytku do końca grudnia 2029 roku.

Już w 2018, w ramach akcji EKOpiec, kiedy to miasto otrzymało promesę na 150 tys złotych, udało się wymienić 64 piece na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Dwa lata później, z budżetu miejskiego, wymieniono 38 kolejnych.

Ratusz wyraźnie zaznacza, że ich głównym celem jest skupienie się na tych obszarach gminy, które mają największy wpływ na jakość powietrza, w tym negatywnym stopniu. We Włocławku jest to Michelin, oraz Zawiśle.

Nad kontrolowaniem emisji w naszym mieście czuwa także Straż Miejska. W ramach programu eko-patrol, municypalni zajmują się monitorowaniem i poszukiwaniem źródeł niskich emisji czy wykonują badania próbek odpadów paleniskowych.

Na dzień dzisiejszy, z kwoty 600 tysięcy złotych, które mieliśmy w budżecie, 300 było przeznaczone dla domów wielorodzinnych. Na ten moment wszystkie środki zostały wykorzystane. 83 lokale zostaną wyposażone w ekologiczne źródła ciepła. - mówi zastępca prezydenta, Domicela Kopaczewska

Dzisiejsza konferencja skierowana była do właścicieli domów jednorodzinnych. W budżecie bowiem nadal dostępne są środki na dofinansowanie wymiany źródła ciepła właśnie w tych budynkach.

Dofinansowanie wynosi do 4 tysięcy złotych. Ratusz może sfinansować jeszcze 27 takich wniosków. Termin składania upływa wraz z dniem 10 czerwca.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz