Zamknij X

Święto Strażaka - 110 lat OSP w Bobrownikach

2022-05-05 13:33:23, Q4.pl

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka, z tej okazji w komendach PSP i OSP w całej Polsce odbywały się liczne uroczystości. W Bobrownikach swoje święto tamtejsi ochotnicy z OSP obchodzili dzień wcześniej, łącząc je ze Świętem Konstytucji.

110 lat – tyle liczy sobie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej W Bobrownikach, dla druhów z tej miejscowości Dzień Strażaka miał więc podwójne znaczenie. Z tej okazji wręczono też proporzec dla młodzieżowej drużyny pożarniczej. Warto w tym miejscu podkreślić, że OSP w Bobrownikach należy do tych jednostek, w których strażakiem jest się od najmłodszych lat, co widać było zresztą podczas poniedziałkowych uroczystości, gdzie oprócz dorosłych już druhen i druhów łatwo dostrzec było też kilkuletnie dzieci w strażackich mundurach. Choć jeszcze nie uczestniczą w akcjach „dorosłej” straży, to jest dla nich okazja do wdrożenia się do przyszłej służby, stanowi też pewien element wychowawczy.

Bycie strażakiem ochotnikiem w Bobrownikach to niejako rodzinna tradycja dla mieszkańców. Przykładem jest prezes jednostki Tadeusz Grzegorzewski:

Mój dziadek, pradziad wcześniej (…) był członkiem zarządu, dziadek był naczelnikiem przed wojną, po wojnie. W związku z tym jest to tradycja i w przypadku większości członków są to tradycje rodzinne, gdzie wnuczkowie i prawnuczkowie wstępują do straży.

Nie dziwi więc, że w gminie w strukturach OSP funkcjonuje 168 strażaków (w tym siedemdziesiąt kobiet) , z których 64 jest przeszkolonych i uprawnionych do brania udziału w akcjach. Jednak nie oznacza to, że OSP w Bobrownikach nie boryka się z problemami kadrowymi. Pamiętajmy, ze większość ochotników, poza służbą pracuje i uczy się i nie zawsze mogą brać udział w akcjach.

Młodzi ludzie jeżdżą do szkół, do Włocławka do Lipna i praktycznie są strażakami, ale nie można ich wykorzystać, bo nauka, praca jest ważniejsza. W związku z tym mamy problem kadrowy. Po południu – a i owszem – dni świąteczne – również jednostka wyjeżdża do wszystkich zdarzeń na terenie gminy i poza nią.

Mniejszym problemem jest sprzęt, choć i tu trafiaj się pewne braki. Te jednak są powoli likwidowane. Jak zapowiada wójt gminy Bobrowniki Jarosław Poliwko, do ochotników trafi niebawem nowy wóz:

Mamy już podjętą decyzję jako Rada Gminy, ale również pismo Zarządu Oddziału Powiatowego o zakupie nowego samochodu bojowego dla druhów z Bobrownik, będzie to nowy samochód średni.

A nowy wóz z pewnością się przyda. OSP w Bobrownikach funkcjonuje w ramach Krajowego System Ratowniczego i częstokroć bierze udział w akcjach w regionie. Wbrew obiegowej opinii najczęściej jednak strażacy nie walczą wcale z pożarami. Te, jak wyjaśnia Dariusz Domagalski Komendant Gminny Związku OSP w Bobrownikach, stanowią około 1/6 interwencji:

Pozostałe to miejscowe zagrożenia, czyli: dużo pracy zapewniły wichury, pozrywały dachy, powaliły dużo drzew i my przy tym wszystkim działamy.

Z okazji Święta Strażaka w OSP w Bobrowniach odznaczono także zasłużonych dla jednostki sponsorów, wspierających na co dzień ochotników.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz